Añada aquí el título del párrafo



VAJIŠLAH
Gn 32:4 - 36:43
Glavna tema tokratne paraša je konflikt informacij ob spremembi identitete, ki jo doživljamo, ko zaključujemo nek spiritualni nivo.
 
Avtor članka: Dušan Kaluža.
Video
VAJETZE, Gn 28:10 - 32:3 VAJEŠEV, Gn 37:1 - 40:23                                       
POVZETEK
Jakob se vrne v Kennan po 20-ih letih bivanja v Haranu. Svoje sle pošlje k Esavu v upanju na spravo, a ti se vrnejo in poročajo, da se mu Esav približuje s 400 možmi. Jakob se pripravi na vojno, moli in pošlje Esavu darilo, stotine glav živine, da bi ga pomirli.
 
Jakob razdeli svojo družino na dva tabora in jo spravi skupaj z vso posestjo preko reke Jabok. Sam ostane zadaj in se sreča z neznanim možem, s katerim se bojuje do zore. Jakob si izpahne kolk, a vseeno premaga moža – bitje, s katerim se je bojeval celo noč. Ta mu da novo ime – Izrael.
 
Jakob in Esav se srečata, objameta in poljubita, a nadaljujeta vsak svojo pot. Jakob kupi zemljo v bližini kraja Šekem. Lokalni princ tudi po imenu Šekem ugrabi in posili Jakobovo hčer Dino. Dinina brata Simon in Levi se maščujeta, tako da ubijeta vse moške, potem ko sta jih prepričala, da so se obrezali.
 
Jakob nadajuje s potovanjem. Rahela umre med rojevanjem svojega drugega sina Benjamina. Pokopana je v Betlehemu. Ruben izgubi pravice prvorojenega, ker se vtika v očetvo zakonsko življenje. Jakob prispe v Hebron, k svojemu očetu Izaku, ki umre v starosti 180 let.
 
Paraša se zaključi s popisom Esavovih žena, otrok in vnukov.
 
 
INFORMACIJE
Vajišlah וישלח pomeni »in poslal je«, nanaša se na Jakoba, ki je poslal sle proti svojemu bratu Esavu. V hebrejščini je »sel, glasnik, kurir« ista beseda kot angel. V besedilu se sli ločijo od angelov, kadar govorimo o »božjih slih«, ki so seveda angeli. V kabali je komunikacija obojesmerna. Pošlješ vprašanje in čakaš na odgovor! V prejšnji paraša smo govorili o doseganju pravega trenutka, ko lahko sprejmemo za kreatorja obvezujoče odločitve. Sedaj pa sledi proces, kako se bo ta odločitev dejasko izvršila.
 
Zakaj sploh potrebujemo informacije? Ali ni dovolj, da kreator sam izpelje postopek, brez našega sodelovanja? Ne, ni dovolj! Naša prisotnost je nujna, če hočemo doseči popolni užitek, ki mora biti rezultat pravilne interpretacije kreatorjevih informacij.
 
Kaj je torej pravilna interpretacija informacij? Vsaka, ki je drugačna od prejšnjega načina interpretiranja. V kabali gre za spiritualne nivoje. Na vsakem nivoju so nova pravila, saj je potrebno zagotoviti pogoje za postavljanje »zaupanja pred vedenje«, če hočemo napredovati na naslednji nivo. Kabalist bo vedno korak naprej, en korak pred trpljenjem, zato se bo vedno potrudil iskati informacije na nenavaden način.
 
Prvi izziv je seveda, kako v materialni povprečnosti, monotonosti in udobju konvencionalnosti brskati po nenavadnih povezavah, ki nam lahko dajo odgovore, kaj moramo storiti, če želimo doseči, kar smo si zadali.
 
Temačnost, ki nam jo prinašajo kratki dnevi tega jesensko-zimskega časa, je lepa priložnost, da zatemnimo naše dosedanje razumevanje sveta in počakamo, da se nam posveti nekaj novega. Izkušen kabalist bo temačnost razumel še drugače. Namenoma se bo vračal v negativne situacije in tam iskal odgovore, kako temo zamenjati s svetlobo.
 
Naj bo ta teden v znamenju iskanja odgovorov na vprašanja, ki jih zastavljamo kreatorju! Spomnimo se, da je kreator prav vse, kar je okoli nas; zares prav vse in prav vsakdo, ki ga srečamo lahko prinaša odgovor, po katerega smo poslali naše sle oz. naše osebne angele.
 
Vprašanje je, kako pošljemo angele!
 
Seveda gre za veliko kabalistično skrivnost, ki jo mora vsakdo odkriti sam in to vsakič na novo, glede na nivo, na katerem se nahaja. Če tokratno paraša "matematično" obdelamo, bomo razumeli, da se angeli tudi vrnejo. Gre torej za pretok informacij, ki se lahko zgodi, če se sami premikamo, če menjamo pozicije. Jakob to zmore, saj v sebi združuje tako Abrahama kot Izaka. Od tu dalje pa ugotovite sami, kako to početi!
 
SREČEVANJE Z NEVARNOSTJO
Ko se Jakob srečuje z Esavom, to doživljamo kot srečevanje z nevarnostjo. Ta boj, kot vsi ostali poteka v nas samih, a se kaže navzven. Tega se moramo zavedati, ravnati pa se moramo tako, da uredimo stvari, ki se nam kažejo kot zunanja nevarnost.
 
Kako se Jakob loti zadeve? Naredi tri stvari:
 
1) pošlje darila
2) moli
3) pripravi se na spopad
 
 
POŠILJANJE DARIL
 
V prvi vrsti je potrebno narediti vse, da dosežemo mir. Jakob nastopa iz ponižnosti - ve, da je za vsem, kar se mu je zgodilo dosedaj, stal kreator. Torej gre za hvaležnost in ponižnost pred kreatorjem, ki pa se sedaj v tej napeti situaciji, ko je Jakob dejansko ogrožen, kaže kot ponižnost pred Esavom. Seveda se navzven zdi, kot da se Jakob ponižuje pred Esavom, a temu ni tako. Jakob ni kdorkoli, ampak je kabalist, ki ima za seboj že veliko šolanja, predvsem pa 20 let službe pri velikem manipulatorju Labanu. Tu je ta bistvena razlika: če bi bil v podobni situaciji nekdo drug, bi bilo tako ravnanje ponižujoče, v negativnem smislu, sedaj ko imamo Jakoba - kabalista, ki zaključuje nivo, pa je to ravnanje ponižnost pred kreatorjem. Torej ni ponižujoče, ampak je ponižno.
 
Kaj so pravzaprav darila? Nekaj, s čimer Jakob pomiri Esava. Pomiri njegov ego. To gre na vseh petih nivojih: osnovne potrebe, posest, moč, znanje in višje znanje. Tu si je mogoče dobro pogledati predavanje PRENOS MODROSTI. V končni fazi gre za prenos modrosti oz. za korekcijo. Svetlobo lahko prenesemo na drugega ali pa iz enega dela sebe na drugi del sebe, ki se še preobraža.
 
Kot beremo, Esav najprej zavrne darila, potem pa jih vendarle sprejme. Poglejmo, kakšna je razlika med njima:
 
Esav pravi: Ješ li rav יש־לי רב, imam veliko, Jakob pa: Ješ li kol יש־לי־כל, imam vse. Imeti veliko je stvar egoistične ocene, imeti vse pa pomeni, da vse, kar imaš, deliš z vsemi, zato imaš vse. Tudi če ti kaj manjka, veš, da to pride na naslednjem nivoju, torej veš, da tudi to že imaš. Imeti veliko pomeni zapolnjevati in dopolnjevati končni užitek, imeti vse pa pomeni nivojsko napredovanje do neskončnega užitka.
 
Pomembno je, da Jakob vztraja, da Esav prejme darila. V praksi to zgleda, da nasprotnik pokaže kaj hoče, potem se premisli in zaradi ponosa noče sprejeti ničesar od nas, mi pa moramo vztrajati. Tu je seveda veliko manipulacije, ki jo razume Jakob oz. kabalist. Dejstvo pa je, da nasprotnik sprejme darilo - lekcijo. Zadovoljimo njegovo egositično potrebo in mu hkrati damo "učno lekcijo". Ponižnost pred kreatorjem pomeni, da bomo naredili nekaj, kar bo popolnoma nerazumljivo za običajnega opazovalca.
 
MOLITEV
 
V bistvu gre za prošnjo, ubesedenje naše stiske. To lahko dosežemo skozi pogovor s samim sabo ali pa s prijatelji, lahko tudi z dejanskim nasprotnikom. Vedno je ta situacija drugačna.
 
32:10 In Jakob je rekel: »Bog mojega očeta Abrahama in Bog mojega očeta Izaka, GOSPOD, ki si mi rekel: ›Vrni se v svojo deželo in k svoji rodbini in dober bom s teboj,‹ 11 nisem vreden vseh dobrot in vse zvestobe, ki si jih izkazal svojemu služabniku. Le s palico sem namreč prekoračil ta Jordan, zdaj pa sem narastel v dva tabora. 12 Reši me, prosim, iz roke mojega brata, iz Ezavove roke! Kajti bojim se ga, da pride in me pobije, mater z otroki. 13 Ti si vendar rekel: ›Prav zares bom dober s teboj in storil bom, da bo tvojih potomcev kakor peska ob morju, toliko jih bo, da jih ne bo mogoče prešteti.‹«
 
Molitev je na nek način naša potrditev, da za vsem stoji kreator in da imamo od njega pravico zahtevati, da posreduje, sploh če smo se z darili odzvali ponižno do situacije.
 
PRIPRAVE NA BOJ
 
Nujen pa je tudi praktičen del. Akcija. Zagotoviti si moramo varen izhod iz situacije. Razdelitev na dva tabora pomeni tudi, da se v enem delu strateško umaknemo. Tudi to je boj, taktika. Nikakor ne smemo z vsem v boj.
 
Darila so vendarle najpomembnejša naloga! Zvitost, manipulacija, pretkanost je v tem, da egoističnemu nasprotniku damo darilo, damo močno lekcijo, ki jo bo sprejel z egoističnim apetitom, a bo moral potem zanjo odslužiti, si preobraziti svoj ego, tako kot smo to morali storiti mi.
GADLUT
Ukvarjamo se z Jakobom, s srednjim stebrom, ko združujemo dobro in slabo, tako da korigiramo slabo. Bistvo te paraša je, da se Jakob, ki je sinonim za napredovanje, znajde v točki, iz katere več ne zmore napredovati. Prva stopnja novega nivoja je vedno »katnut«, kar pomeni »majhnost«. Če hočemo napredovati v »gadlut«, v »velikost«, moramo dobiti nov zagon. To pa je edino možno, kadar se povežemo z negativnimi silami v sebi.
 
Srečanje Jakoba in Esava je srečanje duše z egom. Duša enostavno potrebuje ego, če hoče napredovati. Seveda je pri tem procesu potrebna strategija, zato človek razdeli svoje želje, svoje negativnosti in dela na njih, le kolikor se zmore soočiti z lastnim negativizmom.
 
Specifika kabale je ravno v tem, da dosežemo neko stopnjo, katnut, ki je stopnja dajanja zaradi dajanja. Če pa hočemo doseči spiritualni maksimum, ki pa je sprejemanje zaradi dajanja, se moramo zavedno spustiti v svoje negativnosti, kajti le z njimi lahko napredujemo. To je mogoče najtežji del kabale; ko že enkrat misliš, da si se rešil negativnosti, jih moraš znova objeti, ker tako hoče kreator.
 
Ko zmoremo doseči stanje, ko negativnosti vključimo v dobro, dosežemo stanje gadlut oz. stanje Izrael, kar pomeni »naravnost h kreatorju«!
 
PRESEGANJE
Zaključna stopnja določenega spiritualnega nivoja (gadlut) je pomembna tudi zaradi tega, ker potem sledi delo na novem nivoju. Pri spiritualnem napredovanju ne gre toliko za doseganje nečasa novega, ampak za preseganje že obstoječega, čemur potem avtomatično sledi doseganje nečesa novega. V katnutu moramo uporabiti svobodno voljo, če hočemo doseči gadlut, ki pomeni popolno razsvetlitev. Katnut si izdela določeno strukturo, iz katere je izvzeto sprejemanje, zato pride do konflikta, saj gadlud zahteva vključitev elementa sprejemanja.
 
V materialnem svetu imamo zelo primerne vzporednice, ko hočemo doseči spremembe v našem življenju, kar lahko primerjamo s spremembo katnut-gadlut. Naš ego si izgradi določeno strukturo, v kateri funkcionira na zavedni in na nezavedni ravni. Ego prej ali slej doseže nekakšen nadzor; kar samo po sebi ne pomeni, da smo zadovoljni, le struktura se je vspostavila, po kateri ego poskuša zadovoljiti svoje potrebe. Ko pa začnemo z neko novo dejavnostjo ali ko spremenimo življensko okolje, pa naš novi obraz ega še nima izdelane strukture, zato nas vleče nazaj v stare strukture, v stare vzorce, kjer je bil nadzor več ali manj vspostavljen. Tak konflikt doživljamo kot sabotaže.
 
Jakob oz. delo na srednjem stebru poteka na petih nivojih ega-duše. To je pomembno vedeti, saj se pri spiritualnem delu srečujemo tudi s povsem običajnimi izzivi, kot sem jih ravnokar predstavil. Na nivoju nefeš imamo opravka z našimi instinkti, potem sledi nivo ruah, kjer se bojujemo s čustvi, nešama nam postreže z intelektulanimi izzivi, nivo haja nam postavlja vprašanja o kreatorjevih nalogah za nas, nivo jehida (zaključni nivo) pa je vprašanje identitete kreator-kreatura. 
 
Ko ta boj premagamo, se zdani (dobimo svetlobo), kakor se je to zgodilo z Jakobom, ki je premagal "moža" oz. samega sebe.
 
Jakob, gradnja srednjega stebra, je kabalistovo temeljno delo. Odvija se na vsakem nivoju; nekateri nivoji so dolgi več let, drugi pa kratki nekaj dni.
 
POSILSTVO
Sedaj že vemo, da spiritualna pot nikakor ne sme biti prelahka. Vemo tudi, da se odvija po nivojih. Včasih nas nekaj privlači, pa še nismo pripravljeni za to, saj gre za naslednji nivo, na katerem moramo šele opraviti vse potrebno delo.
 
To je zgodba Jakobove hčere Dine. Pri spiritualnem delu se bomo prej ali slej srečali s situacijami, kjer bo jasno, da smo nekaj počenjali na silo. Da nismo upoštevali pravilnega vrstnega reda. Napredovanje na tak način ni možno, zato ga je potrebno zaustaviti in počakati na primerne okoliščine.
 
SPREMEMBA IDENTITETE in TEŠUVA
Naša naloga je vrnitev k našemu pravemu jazu - k našemu spiritualnemu jazu, kateri vedno obstaja, a smo od njega oddaljeni, zato da se lahko tja svobodno in zasluženo vrnemo.
 
Naš spiritualni jaz je vedno povezan z našim odnosom do bližnjih in do kolektiva kot celote. Vrnitev, tešuva, povzroča stres, saj se spremenimo in jasno je, da se potem tudi drugi okoli nas spremenijo. Včasih potrebujemo nekaj časa, da to spremembo opazimo tudi pri drugih. Seveda drugi ne bodo kar avtomatično napredovali z nami. Je pa vedno smiselno pričakovati, da bo prišlo do nenakšne spremembe pri drugih, kar nas lahko s temi ljudmi zbliža ali pa oddalji.
 
Objem med Jakobom in Esavom pomeni, da smo prišli v situacijo, ko nekaj kar smo prepoznali kot slabo in smo se od tega oddaljili ali celo zbežali (Jakob je zbežal od Esava), sedaj zmoremo integrirati v skupno dobro.
 
Osebi, ki hkrati z nami počenja tešuvo, in smo nanjo navezani, denimo v partnerski vezi, bomo morali dovoliti tešuvo - vrnitev v minule situacije, ki bodo za nas sprva boleče, a bomo morali zaupati, da bo naredila tešuvo.
MITZVA
Gn 32:33 Zato Izraelovi sinovi vse do danes ne jedo stegenske mišice, ki je na kolčnem sklepu. Kajti udaril je Jakoba v kolk, v stegensko mišico.