EIKEV - ZARADI


Ugotavljanje dejanskega procesa vzroka in posledice ob ponavljanju dogodkov v našem življenju, kar pa je potrebno vezati na zgodbo o izhodu iz Egipta in potovanju po puščavi.



Gre za razodetja, ki se zgodijo ob inverznem vstopu svetlobe, ko pride koregirani malkut na svoje mesto in dobi največ razpoložljive svetlobe.


Ime tokratne paraša - Eikev - pomeni bo minilo, prešlo. Nanaša pa se na izkupiček, ki ga dobi človek, kadar izpolnjuje zapovedi Tore. Mojzes posvari rojake, da jih čaka radost, zdravje in zmaga nad sovražniki, če bodo upoštevali kreatorjeve zapovedi. Če pa jih ne bodo upoptevali, bodo izgubljeni med ostalimi narodi.

 

Dodelitev obljubljene dežele temelji na obljubi, ki jo je kreator dal Izraelovim očakom: Abrahamu, Izaku in Jakobu.

 

Opisane so lastnosti dežele: "sedem začimb". Ljudem je zapovedano, naj o vsem tem učijo svoje otroke.

8:3 Poniževal te je in te stradal, pa te hranil z mano, ki je nisi poznal in je niso poznali tvoji očetje; pokazati ti je hotel, da človek ne živi samo od kruha, kajti človek živi od vsega, kar prihaja iz GOSPODOVIH ust.

 

SEDEM TEDNOV PRED ROŠ HAŠANA


Z Ekev začnemo tešuvo, zaključek enega nivoja in pripravo na naslednjega. Če pa to paraša razumemo kot pred vhodom v obljubljeno deželo, potem pa je potrebno razviti relacijo med vzrokom in posledico: ugotoviti, v katerem življenskem obdobju smo se oddaljili od svojega potenciala in sedaj narediti ustrezno projekcijo v novo stanje, ki bo združevalo ta potencial (Egipt) in kar smo se naučili, ko smo bilo oddaljeni od potenciala (puščava). Ugotoviti je potrebno, katere negativnosti smo pustili v Egiptu in kaj smo vzeli s seboj - slednje je naša posodica v obljubljeni deželi.

 

ZASLUŽNOST


9:4 Ko jih bo GOSPOD, tvoj Bog, pregnal izpred tebe, ne reci v svojem srcu: »Zaradi moje pravičnosti me je GOSPOD pripeljal, da vzamem to deželo v last.« Temveč zaradi krivičnosti teh narodov jih bo GOSPOD pregnal izpred tebe. 5 Ne boš prišel in si vzel njihove dežele v last zaradi svoje pravičnosti in zaradi iskrenosti svojega srca, temveč zaradi krivičnosti teh narodov jih bo GOSPOD, tvoj Bog, pregnal izpred tebe in da uresniči besedo, ki jo je GOSPOD prisegel tvojim očetom, Abrahamu, Izaku in Jakobu. 

6 Vedi torej, da ti GOSPOD, tvoj Bog, ne daje v last te lepe dežele zaradi tvoje pravičnosti, kajti trdovratno ljudstvo si! 7 Spominjaj se, ne pozabi, kako si v puščavi jezil GOSPODA, svojega Boga! Od dneva, ko si odšel iz egiptovske dežele, do tedaj, ko si prišel v ta kraj, ste se upirali GOSPODU.

 

 

LJUBEZEN IN SPOŠTOVANJE


10:12 In zdaj, Izrael, kaj zahteva od tebe GOSPOD, tvoj Bog? Samo to, da se bojiš GOSPODA, svojega Boga, da hodiš po vseh njegovih poteh, ga ljubiš in služiš GOSPODU, svojemu Bogu, z vsem srcem in z vso dušo, 13 da izpolnjuješ GOSPODOVE zapovedi in njegove zakone, ki ti jih danes zapovedujem, da ti bo dobro. 14 Glej, GOSPODU pripadajo nebo in nebes nebesa in zemlja in vse, kar je na njej. 15 Vendar se je GOSPOD zavzel samo za tvoje očete, da bi jih ljubil, in za njimi je izbral njihov zarod, vas, izmed vseh ljudstev, kakor je danes. 16 Obrežite torej prednjo kožico svojega srca in ne bodite več trdovratni! 17 Kajti GOSPOD, vaš Bog, je Bog nad vsemi bogovi in Gospod nad vsemi gospodi, véliki, mogočni in strašni Bog, ki ne gleda na osebo in ne sprejema podkupnine, 18 ki pomaga do pravice siroti in vdovi, ljubi tujca in mu daje kruha in obleke. 19 Ljubite tujca, kajti bili ste tujci v egiptovski deželi. 20 GOSPODA, svojega Boga, se boj, njemu služi, njega se dŕži in pri njegovem imenu prisegaj! 21 On je tvoja hvalnica, on je tvoj Bog, ki ti je storil velike in strašne reči, ki so jih videle tvoje oči. 22 Sedemdeset duš je bilo tvojih očetov, ko so šli v Egipt, zdaj pa te je GOSPOD, tvoj Bog, namnožil kakor zvezde na nebu. 

 

 

KOMENTAR

 

Kadar se učimo iz parašot, ne smemo pozabiti, da so njihova sporočila vedno tudi v kontekstu meseca, v katerem se berejo. Tokratna se bere v mesecu av, ki je mesec komunikacije in razumevanja.

 

Glavna naloga Pete Mojzesove knjige - Devarim je, da pravilno razumemo globlje sporočilo zapovedi. Nikakor ne gre le za mehanično dobesedno izpolnjevanje zapisanega. Kako bomo vedeli, kdaj pravilno razumemo? Prvo pravilo je, da na vsakem spiritualnem nivoju zapovedi pomenijo nekaj drugega, čeprav imajo nivoji skupni imenovalec za pomen posamezne zapovedi. Na tak način kot Devarim testira zapovedi v širšem kontekstu, bo kabalist skrbno preverjal, če se njegovo razumevanje posameznega dela Tore ujema s celotnim besedilom.

 

Za kabalista-začetnika je ta teden čas, ko lahko poskuša dati navodila drugemu, kakršnakoli navodila. Največkrat, kadar dajemo napotke drugemu, se pozabimo postaviti v kožo drugega in pozabimo na bistvo oz. na tiste informacije, ki jih nujno potrebuje, kdor išče naš napotek.

 

Kadar dajemo nasvet drugim, ni pomembno pokazati, koliko mi vemo, ampak koliko razumemo tistega, kateri o stvareh, o katerih ga podučujemo, ne ve veliko.


EKEV 


Beseda pomeni "zato", pa tudi "peta" - najnižji del našega telesa. Gre za proces vzroka in posledice. Ko malkut prihaja na svoje mesto, s subjektivno pripovedjo naredimo ta spust in za njim pustimo celo strukturo, lestev. Tako kot se je lestev pokazala Jakobu, katerega ime tudi izvira iz "ekev - peta". Malkut na svojem mestu poveže zemljo z nebom in tako omogoči vstop vse razpoložljive svetlobe (inverzni vstopo).


RAZLIKA MED EGIPTOM IN OBLJUBLJENO DEŽELO


Obakrat gre za izobilje. V Egiptu je končno, sedaj neskončno, zato je tudi naša predstava te dežele drugačna. Ne smemo si želeti isto kot prej. Bistvo je, da so v obljubljeni deželi vse želje povezane in izpolnjene. Dodali bomo tisto, kar nam je manjkalo v Egiptu.