JOM KIPUR

Dan sprave

Dosežemo spiritualno stanje, kjer smo stalno in brezpogojno povezani s kreatorjem. To stanje nam omogoča nov začetek, začetek novega dela naše spiritualne poti.


Ta dan se malkut poveže z bino in od nje sprejema brez posrednika in izobilno.


Dvignemo se nad kreacijo, nad dobro in zlo; nad spoznanje - v življenje.



 

Jom Kippur je glavni simbol procesa doseganja višje sile, ki je ločena od vsega stvarstva. Brez združevanja in brez skrbi za ves svetovni kli, za medsebojno pomoč, za vse človeštvo ni mogoče doseči niti najmanjšega duhovnega razodetja.



יום כפור /jom kipur/ je najpomembnejši dan kabalističnega koledarja, »najbolj sveto med svetim«. Prazniku pravijo tudi (nekakšna množina) /jom ha-ki-purim/ יום הכיפורים – v tej inačici bi lahko izluščili tudi »ki-purim«, kar pomeni »kakor purim«. Spomnimo se, da je purim praznik, ko dosežemo stanje, kjer ne ločimo več dobrega od zla, kjer je samo dobro. Takšen je tudi globlji potencial jom kipura, v resnici gre za začetek procesa, ki se potem zaključi v purimu.

 

Jom kipur pomeni dan sprave. To je dan, ko zaključimo deset dni tešuve, s katerimi smo začeli novo leto kabalističnega koledarja.

 

Kaj o prazniku pravi Tora?

 

Lv 16:29

 

29 To naj vam bo večni zakon: Deseti dan sedmega meseca pokorite svoje duše in ne opravljajte nobenega dela, ne domačin ne tujec, ki biva med vami! 30 Kajti ta dan bo za vas opravljen spravni obred, da boste očiščeni; vseh svojih grehov boste očiščeni pred gospodom. 31 Naj vam bo to dan sobotnega počitka in pokorite svoje duše.

 

Lv 23:27

 

27 »Deseti dan tega sedmega meseca pa je spravni dan; imejte sveti shod, pokorite svoje duše in darujte ognjeno daritev gospodu! 28 Na isti dan ne opravljajte nobenega dela, kajti to je spravni dan, da se za vas opravi sprava pred gospodom, vašim Bogom! 29 Kajti vsak, ki se ta dan ne spokori, naj bo iztrebljen izmed svojega ljudstva. 30 Vsakega, ki bi prav ta dan opravljal kakršno koli delo, bom izbrisal izmed njegovega ljudstva. 31 Nobenega dela ne opravljajte! To naj vam bo večni zakon iz roda v rod, kjer koli prebivate. 32 To naj vam bo sobota slovesnega počitka; pokorite svoje duše! Deveti dan meseca na večer, od večera do večera, praznujte svojo soboto!«

 

Vidimo, da je ta dan imenovan »sobota«. Gre za pomen, ki ga ima sobota/šabat sicer; takrat dosežemo neposredni stik s kreatorjem.

 

Zadnja stopnja izgradnje posodice.

 

Besedo kipur srečamo prvič v Gn 6:14. Pomeni pa vosek in prekriti z voskom. Nanaša se na Noetovo pripravo barke. Metafora barke je dvig malkuta v bino, kjer dobimo vso potrebno svetlobo za korekcijo.

 

Popolni post in druge restrikcije

 

Beremo, da se jom kipur praznuje od večera do večera. V tem času ne jemo, ne pijemo (ničesar), se ne umivamo, se ne dišavimo ali mažemo s kremami in nimamo spolnih odnosov in ne nosimo usnjenih čevljev.

 

Teh šest restrikcij simbolizira našo odpoved egoističnemu sprejemanju in neposredno povezavo s kreatorjem.

 

S postom dosežemo stanje spremenjenega zavedanja, kjer meditiramo, se srečamo s samim sabo, predvsem pa z ovirami, ki nas ločijo od našega pravega jaza.

 

Drevo spoznanja in drevo življenja

 

V verskem smislu je to dan, ko se pokesamo in ko nam je odpuščeno. V kabalističnem smislu pa je potrebno vedeti, da kreatorja dosežemo, ko prestopimo iz drevesa spoznanja na drevo življenja. To je; kadar damo prednost zaupanju pred znanje oz. vedenjem. Jom kippur je reset naše omejene logike.

 

Za vsem stoji kreator, tudi za našim egoizmom. Zato bi bilo za kabalista nesmiselno, da bi kreatorja v klasičnem pomenu prosil odpuščanja za nekaj, kar je kreator sam postavil na našo pot.

 

Na jom kipur je bistveno, da smo zmožni verjeti, da je naša trenutna situacija iluzorna in da smo zmožni verjeti v doseg nove situacije, za katero pa potrebujemo močno željo.

 

Neprijetnosti, ki se nam pokažejo ob našem meditiranju in za katere ugotovimo, da nas oddaljujejo od kreatorja, je potrebno uporabiti za okrepitev hrepenenja po kreatorju.

Knjiga Jona

Starozavezna knjiga preroka Jone je zelo kratka, bere so jo na dan jom kipurja in ob njej meditira ter odkriva lastni egoizem. Ključno vprašanje mora biti: »Kaj me loči od kolektiva? Kaj je moja naloga v kolektivu? Zakaj te naloge na prepoznam?«

http://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Jon&id13=1&pos=0&set=2&l=sl

 

Povzetek

 

Kreator je Joni naložil, naj gre v mesto Ninive in prebivalce opozori o hudobi, ki jo delajo, da nebi kreator uničil mesta. Vendar je Jona zbežal od te obveznosti, našel ladjo in odplul na morje. Kreator je razburkal morje in spravil v nevarnost Jono in vse mornarje. Ko so ti ugotovili, da je vzrok za razburkano morje Jonova neposlušnost, so ga vrgli v morje.

 

Kreator je izbral veliko ribo, da je pogoltnila Jono. V njenem trebuhu je ostal tri dni in tri noči. Molil je h kretorju. Nato ga je riba izbljuvala na kopno.

 

Kreator je Joni še enkrat zapovedal, naj gre v Ninive in prebivalce kliče k upoštevanju kreatorjevih zapovedi. Upoštevali so ga in začeli post! Tudi kralj ga je uslišal in ukazal post za vse.

 

Kreator je videl, da so se prebivalci Ninive obrnili od stranpoti, zato se je pokesal nad mislijo, da bi jim storil kaj hudega.

 

Kabalistični komentar

 

Preobrazba našega egoizma je vedno v tesnem odnosu s preobrazbo kolektiva. To je bistvo kabale in hkrati tudi največja napaka, kadar se spiritualno preobražamo in mislimo, da to lahko storimo sami, kolektiv pa naj gre po svojih stranpoteh. Ravno zaradi odkrivanja naše specifične vloge v družbi je učenje kabale kompliciran proces.


Mornarji na ladji so naše telo, Jona, ki pomeni paloma, pa je duša. Jona je prerok in ve, da bodo prebivalci Ninve v prihodnosti podjamrili Izraelce, zato ne posluša kreatorja, da bi jih rešil. Njegova logika je pomembnejša od nerazumljive kreatorjeve logike.

 

Ko je Jona v veliki ribi, je v temi in osamljenosti. To sta značilnosti obdobja, skozi katerega gre kabalist, ko se poglablja vase in korigira svoj ego v njegovih temeljih.

 

Post, ki ga izberejo prebivalci Ninive, je metafora za restrikcijo egoističnega sprejemanja.

 

Če bomo odpuščanje in spravo videli v kontekstu iskanja našega mesta v procesu kolektivne spiritualne preobrazbe, bomo naredili korak bliže h kreatorju.


Tudi na kocu zgodbe Jona ne razume kreatorjevega posredovanja = ga moti vsa svetloba, žgoče sonce. Kreator postavi drevo s senco, kar pomeni začasno vrnitev razumevanja, ki pa ga spet uniči kreatorjev črv.


Yom kippur je reset naše omejene logike, zato da se lahko razvije bistveno večja želja.


Če postavimo praznik v ustvarjalni kontekst paraša Berešit, potem je jom kippur Noe in njegova barka, ki gre v bino. Torej gre za "naravni" proces. Ko se maksimalno oddaljimo od kreatorja, se prebudi želja po njem. Zato se po jom kippurju začne razvijati desna stran.


Pri izdelavi teoretičnih konceptov je vedno priročno upoštevati, da je prišlo do polarizacije na dajanje in sprejemanje. Slednje, želja, se od svojega vira, dajanje, maksimalno oddalji, da lahko generira hrepenenje, ki potem vodi v preobrazbo, združitev.