VAJAKHEL
Ex 35:1 - 38:20
Paraša Vajakhel ויקהל izpostavlja pomembnost kolektiva in prispevek vsakega od nas s svojimi posebnimi sposobnostmi pri procesu kolektivne spiritualne preobrazbe.
Avtor: Dušan Kaluža.
KI TISA, Ex 30:11 - 34:35 PEKUDEI, Ex 38:21 - 40:38 VSE PARAŠOT TORA-SLO TORA-HBR
POVZETEK
Zaradi koledarskih potreb sta v letih, ki imajo 12 mesecev, Vajakhel in Pekudej združeni v enem tednu. Kadar pa ima leto 13 mesecev, se bereta vsaka v svojem tednu. S tema dvema parašot se zaključi Druga Mojzesova knjiga – Eksodus ali Šemot.
Praktično vsa navodila za izgradnjo prebivališča – svetišča se sedaj ponovijo, vendar v smislu, kako so bila ta navodila realizirana. Vajakhel ויקהל pomeni: in zbral je; nanaša se na Mojzesov sklic, zbiranje celotne druščine sinov Izraela. Paraša se začne z navodilom za spoštovanje sobote. Nato beremo o donacijah, podroben opis materialov, ki predstavljajo donacije.
Mojzes določi, da bosta Bezalel in Ahaliav izvedla izgradnjo tabernakla, ker sta modra v srcu. Donacijo bosta zbrala med vsem narodom. Kmalu ugotovita, da donacije presegajo potrebe, kar povesta Mojzesu, ki ljudem pove, naj nehajo prinašati.
ŠABAT
שֵׁ֣שֶׁת יָמִים֮ תֵּעָשֶׂ֣ה מְלָאכָה֒ וּבַיֹּ֣ום הַשְּׁבִיעִ֗י יִהְיֶ֨ה לָכֶ֥ם קֹ֛דֶשׁ שַׁבַּ֥ת שַׁבָּתֹ֖ון לַיהוָ֑ה כָּל־הָעֹשֶׂ֥ה בֹ֛ו מְלָאכָ֖ה יוּמָֽת׃
Ex 35:2 Šest dni boš delal opravila, in v sedmem dnevu bo za vas sveti šabat, šabat za יהוה. Vsak, ki dela v njem, bo usmrčen!"
Šabat je tesno povezan z gradnjo miškana. V bistvu sta njuni funkciji identični, zato tudi srečamo to zapoved še tukaj, saj predstavlja najpomembnejše navodilo za kabalista - v materialnem svetu pripraviti prostor za kreatorja.
Zapoved moramo prebrati pravilno! Ni le prepovedano delati na šabat, ampak je tudi zapovedano delati šest dni pred tem.
Konkretno se od kabalista zahteva stalna aktivnost. Kabalist mora delovati v prepričanju, da je vse odvisno od njega, a na koncu (šabat) pa mora vendarle dopustiti, da da kreator svoj zadnji pečat.
Usmrtitev za delo na šabat, o kateri beremo, je naša ločenost od neskončnosti, od neskončnega užitka. Od svetlobe smo torej odrezani, če ne delamo "šest dni" in če zanemarimo vlogo kreatorja pri našem uspehu - "šabat"!
Tudi miškan mora imeti element šabata. Verjeti moramo, da nam bo pri izgradnji pomagal kreator.
Verz nas opozarja tudi na pomen individualnosti in kolektivnosti: "šest dni boš delal" in "v sedmem dnevu bo za vas šabat". Vsakdo dela individualno, vsakdo je odgovoren zase, a na koncu je vendarle potrebno upoštevati skupnost.
DRUŠČINA
וַיַּקְהֵ֣ל מֹשֶׁ֗ה אֶֽת־כָּל־עֲדַ֛ת בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל וַיֹּ֣אמֶר אֲלֵהֶ֑ם אֵ֚לֶּה הַדְּבָרִ֔ים אֲשֶׁר־צִוָּ֥ה יְהוָ֖ה לַעֲשֹׂ֥ת אֹתָֽם׃
Ex 35:1 In zbral je Mojzes vso druščino sinov Izraela in jim povedal: "Te so reči, katere jih je יהוה ukazal narediti!"
Pred grehom zlatega teleta je Mojzes nagovarjal "sinove Izraela", sedaj pa zbere "vso druščino sinov Izraela". Greh zlatega teleta se pripisuje "erev rav" - pisani skupini ljudi, ki so skupaj z Izraelci prišli iz Egipta. Če to postavimo na osebno raven, potem gre za negativnosti, ki nas ovirajo na poti spiritualne preobrazbe. Vendar moramo biti natančni pri analizi sporočila paraša. Problem zlatega teleta je bila neenotnost Izraelcev. Vsak manjkajoči člen je predstavljal priložnost za zapolnitev z negativnostmi.
Ne gre le za klasično neenotnost, bolj je v ospredju pomanjkanje zavedanja, da mora v kolektivu vsakdo najti svoje unikatno mesto. Če tega ne storimo, častimo idole, saj posamezniku odvzamemo potencial za svetlobo, ki jo lahko prispeva kolektivu. Vsakdo, ki ni po svojih najboljših in unikatnih sposobnostih vključen v kolektiv, pomeni, da kreatorja razumemo kot nekaj naključnega in ne kot celoto vsega stvarstva. Nihče od nas ni tu naključno!
Takoj ko nekoga izpustimo iz druščine, ustvarimo zlato tele! Na osebni ravni pa to pomeni, da se moramo prizadevati svet videti s čim več zornih kotov - ne smemo se ustaviti pri prvi asociaciji, ki se nam porodi ob opazovanju določene situacije. Gradnja svetišča za kreatorja je vsebinsko vzporedna z zgodbo Berešit, kjer je eksplicitno izpostavljena prva zapoved: "bodite plodoviti in mnogoteri".
"Zbrati druščino" je sinonim te prve zapovedi, ki je pri gradnji miškana Izraelci niso upoštevali, zato je prišlo najprej do zlatega teleta. Zlato tele je torej kršenje zapovedi "bodite plodoviti in mnogoteri". V kabali to tudi pomeni, da če ne gradimo svoje spiritualne preobrazbe na trdnih temeljih, na poznavanju in stalnem upoštevanju osnovnih zakonov, lahko hitro ustvarimo in častimo neko kabalistično zlato tele, ki nas ne vodi do cilja, do obljubljene dežele.
KOMENTAR
Tokrat imamo nekakšno rešitev za greh zlatega teleta in za izgradnjo miškana. In sicer povsem na jezikovni ravni. Že če beremo v prevodu, lahko deloma izkusimo, kaj pomeni, da je v jeziku oz. v komunikaciji skrita korektivna svetloba. Toliko bolj pa je to očitno, kadar Toro beremo v originalu. Ko smo v Teruma in Tetzave brali o navodilih za izgradnjo svetišča, smo imeli veliko težav z razumevanjem tehničnih navodil. Pripovedni slog je bil namenoma precej zahteven, tako da ni spodbujal koncentracije, ampak nas je vodil v površnost ali pa v samovoljno interpretacijo globljega sporočila tehničnih navodil. Prav nič ni narobe, če rečemo, da smo bili namenoma pripravljeni storiti greh zlatega teleta, ki temelji na napačnih asocijacijah, na napačnih povezavah idej oz. napačnem sestavljanju mozaika. Sedaj že vemo, da so napake pomembne, zato da jih lahko popravimo in si zaslužimo svetlobo.
Tokratna paraša je veliko bolj razumljiva ali vsaj pomirjujoča. Srečamo sicer v glavnem iste besede kot prej, nekaj pa je novih. Je pa očitno drugačen pripovedni slog. V sefirotskem smislu gre za korekcijo odnosa med netzahom, hodom in jesodom - tako da sedaj lahko svetloba iz heseda pride do nas, kar pa je bilo veliko težje v prejšnih parašot, ko so sefirot spodnje triade delovale neusklajeno.
Poglabljanje v te parašot ima konkreten korektiven učinek. Spodnja triada sefirot nam pogosto posreduje moteče kombinacije, napačne asociacije o svetu. Te so lahko naše osebne ali pa kolektivne. Če vtise malo premečemo, lahko sestavimo pravilno sliko, vsaj košček slike je lahko pravilen, kar pomeni, da lahko svetloba pride do nas.
Parašot, ki obravnavajo gradnjo miškana, nas spodbujajo svet videti, sestaviti na drugačen način, kot smo ga sestavljali včeraj, to pa vodi v izgradnjo prostora za kreatorja.
KAJ JE "DRUŠČINA" NA OSEBNI RAVNI?
Pri kabali moramo vedno preizkusiti naše ugotovitve na kolektivnem kot tudi na osebnem nivoju. Ko beremo, da je Mojzes zbral "vso druščino sinov Izraela", pomeni, da sila v nas, ki nas vodi iz Egipta proti obljubljeni deželi, zbere vse naše lastnosti. Tu se tudi pokaže, kaj je bil vzrok za zlato tele. Svoja čustva in intelekt smo potiskali v ozadje, sedaj pa te lastnosti pridejo na površje. Z njimi se spopademo tako, da jih "v šestih dneh dela" preobrazimo v dajanje. Obdobje po zlatem teletu zna biti precej burno, saj se nam kažejo vzroki naše idolatrije.
BISTVENA VSEBINSKA RAZLIKA S PARAŠA TERUMA
Kot je očitno, gre za ponavljanje vsebine paraša Teruma. Imamo pa eno pomembno vsebinsko razliko:
וּלְהֹורֹ֖ת נָתַ֣ן בְּלִבֹּ֑ו ה֕וּא וְאָֽהֳלִיאָ֥ב בֶּן־אֲחִיסָמָ֖ךְ לְמַטֵּה־דָֽן
Ex: 35:34 In dal mu je v srce dar poučevanja, njemu in Oholiábu, Ahisamáhovemu sinu iz Danovega rodu.
Dar poučevanja je tisto, kar sedaj po grehu zlatega teleta odlikuje Becalela. Kaj to pomeni? Becalel je "v kreatorjevi senci" - po kreatorjevem vzoru, modelu. To mi dosežemo, ko se spiritualno vzpnemo. Vendar tega znanja ne moremo posredovati drugim, niti ne svojim lastnim nepreobraženim delom, če se ne prilagodimo, če ostanemo samo na spiritualnih višavah. Bistvo "poučevanja" je, da se učitelj prilagodi učencu. Seveda pa mora učitelj imeti iznanje, ki ga želi posredovati. V smislu zlatega teleta je bila "napaka", ker smo častili samo visoko spiritualnost, zanemarili pa intelekt, čustva in fizični svet. Učenje samo po sebi pomeni, da je potrebno znanje prenesti od nekoga, ki ga ima, k nekomu, ki ga nima. Potrebna je prilagoditev!
Ex 35:30 (HESED) Ex 35:35 (GEVURA)
בְּצַלְאֵ֛ל Becalel v senci kreatorja ה֕וּא on on (Becalel) = elokim
בֶּן־ אוּרִ֥י sin Urija svetloba וְאָֽהֳלִיאָ֥ב in Ohaliav v šotoru očeta
בֶן־ ח֖וּר sin Hura bledoličnost בֶּן־אֲחִיסָמָ֖ךְ sin Ahisameha bratova podpora
לְמַטֵּ֥ה יְהוּדָֽה za pleme Juda zahvalnost לְמַטֵּה־דָֽן za pleme Dan sodba
SOBOTA IN POVEZAVA
Čuvanje in čaščenje sobote - šabat - se pojavlja v številnih parašot. Pomen je vsakič za otenek drugačen, šabat je potrebno vsakič razumeti v kontekstu. In že tu imamo prvi pomen šabata, ko je potrebno v materiji (kontekst) prepoznati formo (pomen). To se lahko zgodi, ko spoznamo materijo (šest dni dela) in počakamo (šabat), da se nam pokaže forma.
V konkretnem primeru je šabat postavljen v zaporedju 1) zbral je, 2) navodila za šabat, 3) opis, kako je bil narejen miškan. Šabat je refleksija po tem, ko je določeno delo opravljeno, ko smo enkrat že zbrali vse potrebno, vse svoje lastnosti.
Če je gradnja miškana gradnja medčloveških odnosov, gradnja duhovnega odnosa med dvema osebama naprimer, potem je šabat potrebno razumeti kot nek premor, nek odmik od dela, ki mora biti dokončano z naše strani, potem pa kreator naredi svoje. Spet je smiselno, da tri dogodke: zbor, šabat, miškan dojamemo kot sočasne in ne zaporedne. Funkcija šabata je, da dopuščamo, da poleg našega dela (nadzor, znanje) doteka še kreatorjev duh (vera, višje znanje) in tako izgradimo posodico za sprejemanje užitka med dvema osebama.
Povedano drugače: ko gradimo vez (posodica, miškan) je potrebno zbrati vse svoje lastnosti (zbral je), narediti vse po svojih najboljših močeh in prepričanju, a hkrati ves čas dopuščati, da se naše znanje nadgradi z višjim znanjem (šabat).