DEVARIM - BESEDE
Jezik insinuacije. Ponovno in ponovno pripovedovanje naših lastnih doživetji. Vsakič jih je potrebno videti bolj pozitivno, na ta način lahko kreiramo svojo boljšo realnost.
Gre tudi za spuščanje v malkut, v manifestacijo s pomočjo jezika. Pri tem pa je potrebno upoštevati inverzni vstop svetlobe - ko se malkut vrne na svoje mesto, dosežemo stanje velikosti, gadlut. Če gre na makro ravni, torej, da se postopoma vrnemo v asijo, potem se bo to pokazalo tudi v materialnem izobilju.
Paraša se začenja z dolgim govorom, ki ga opravi Mojzes pred Izraelci tik pred svojo smrtjo. Paraša vsebuje zgodovinski pregled 40-letnega bivanja v puščavi.
Nato govori o imenovanju vodji plemen in sodnikov, o grehu ogleduhov. O vezeh med Izraelom in Edomom, Izraelom in Moabom in Izraelom In Amonom. Ter o vojni z Sihonom in Ogom.
Mojez poudari, da ga bo v vodenju ljudstva v obljubljeno deželo nasledil Jozue, Nunov sin.
DEVET STOPENJ POPOLNOSTI
Mojzes je kritičen do svojih rojakov, a pri tem pazi, da jih ne užali. Njegove opaske so pravzaprav insinuacija. Uči jih na neposreden način, tako so njegove lekcije lahko veliko bolj učinkovite.
O devetih stopnjah kritiziranja govorimo zaradi devitih krajaev, ki so našteti na začetku paraša. Devet pa je tudi "gematria katana" (mala gematrija) besede emet (resnica). Mala gematrija pomeni, da vrednosti črk spravimo na enico. Naprimer; mem, ki ima vrednost, 40 ima v gematriji katana vrednost 4. Ničle damo stran.
Gre torej za devet stopenj do resnice. Dvet kakovosti, ki jih moramo razviti, če se hočemo približati h kreatorju. Resnica אמת je zapisana s prvo, srednjo in zadnjo črko alefbeta, kar pomeni, da je vseobsegajoča.
אֵ֣לֶּה הַדְּבָרִ֗ים אֲשֶׁ֨ר דִּבֶּ֤ר מֹשֶׁה֙ אֶל־כָּל־יִשְׂרָאֵ֔ל בְּעֵ֖בֶר הַיַּרְדֵּ֑ן בַּמִּדְבָּ֡ר בָּֽעֲרָבָה֩ מֹ֨ול ס֜וּף בֵּֽין־פָּארָ֧ן וּבֵֽין־תֹּ֛פֶל וְלָבָ֥ן וַחֲצֵרֹ֖ת וְדִ֥י זָהָֽב׃
De 1:1 To so besede, ki jih je Mojzes govoril vsemu Izraelu onstran Jordana v puščavi, v Arábi, nasproti Sufu, med Paránom in Tofelom, Labánom, Hacerótom in Di Zahábom.
1) EVER HA JARDEN (onstran Jordana) בְּעֵ֖בֶר הַיַּרְדֵּ֑ן
Tukaj avtor namiguje na lastnost, ki jo je razvil Abraham, prvi, ki se je podal na pot spiritualne preobrazbe. On je dobil ime Abram Haivri, Abram Hebrejec. Hebrejec izvira iz besede "ever", kar pomeni prečkati. Abraham je bil na eni strani, cel svet pa na drugi. To je lastnost, ki jo mora doseči kabalist na začetku poti. Zoprstaviti se mora. Beseda "mered" (Jordan) pa pomeni upor konvencionalnosti - to je Abrahamova lastnost.
2) BAMIDBAR (v puščavi) בַּמִּדְבָּ֡ר
Nenavadno je, da sedaj omenja puščavo. V tem primeru predstavlja ponižnost. Saj je puščava, ko ostanemo brez vedenja, zato je logično, da smo ponižni pred kreatorjem. Ambiciji, ki jo pooseblja Abraham, sledi ponižnost.
3) ARABA בָּֽעֲרָבָה֩
Beseda se navezuje na "arevut" - lepota, pomembnost. Gre za protiutež ponižnosti. Človek mora prepoznati svojo lastno pomembnost v svetu.
4) MUL SUF (nasproti Sufa) מֹ֨ול ס֜וּף
Beseda suf se bi lahko prebrala tudi sof, kar pomeni konec. Vsakdo od nas je soočen s koncem, z minljivostjo v tem materialnem svetu. To je resnica!
5) PARAN פָּארָ֧ן
Paran povezujemo z luksuzom, veseljem, občudovanjem. Beseda izvira iz pomena: veje, razvejanost.
6) TOFEL תֹּ֛פֶל
Tofel pa predstavlja žalost in je protiutež veselju (paran). Gre za to, da moramo biti veseli, a znotraj v sebi moramo imeti košček zaskrbljenosti, odgovornosti - kaj lahko naredimo še boljše. Zato pravi "med Paranom in Tofelom".
7) LABAN לָבָ֥ן
Laban pomeni belo. Tu je insuirana nedolžnost, odstranjevanje starih zamer. Zmožnost zažeti vedno znova!
8) HACEROT חֲצֵרֹ֖ת
Beseda pomeni dvorišča, vasice. Gre za okolje, ki si ga moramo izoblikovati in v katerem lahko po najboljših močeh služimo kreatorju. Naprimer: študijska skupina kabale.
9) DI ZAHAV דִ֥י זָהָֽב
To dobesedno pomeni "(za)dosti zlata". Moramo biti zadovoljni s tem, kar imamo. Vendar to ne pomeni, da ne smemo želeti še več. V bistvu pridemo do 9. stopnje popolnosti, potem pa spet nadaljujemo s 1. stopnjo, ki je Abrahamova ambicoznost. Potrebno je združiti zadovoljstvo s situacijo in želeti še več!
Na nek način imamo tu lep primer "neurolingvističnega programiranja", ki ga postavimo na začetku, tako da bodo kritike, ki sledijo, padle na plodna tla.
2 enajst dni hoda je od Horeba do Kadeš Barnée po poti h gorovju Seír
ŠABAT HAZON
Ta sobota, ko se bere Devarim, se imenuje tudi "sobota vizije". Vedno je pred 9. avom, tiša be av, ali pa ravno na ta dan. Tiša be av predstavlja uničenje obeh templjev, a hkrati ponuja vizijo tretjega templja, odrešeništva, mesije. Zato je to ena najpomembnejših sobot v letu!