Añada aquí el título del párrafo
Añada aquí el título del párrafo
hej
Añada aquí el título del párrafo
zain
het
Añada aquí el título del párrafo
Añada aquí el título del párrafo
Título
¡Texto! Puede insertar contenido, moverlo, copiarlo o eliminarlo.
Črka kaf כ izvira iz joda. No, iz joda, najmanjše črke, izvirajo vse ostale črke. Izvor kafa iz joda lahko pojasnimo še drugače, saj jod pomeni roka, kaf pa dlan. Grafično je kaf upognjena dlan. Če pa jo zasukamo, dobimo krono. V hebrejščini je izraz za krono – keter (to je tudi prva od sefirot). Keter se zapiše s kafom - כתר. Zanimivo je, da beseda keter pomeni tudi: čakati, potrpežljivost, zaokrožati.
Kaf predstavlja potencial nadzavesti. To je tudi funkcija krone, ki je nad glavo, nad intelektom. Potencial ali moč /koah/ כח. Glede na to, da je kaf dlan, kaf predstavlja sprejemanje. Spomnimo se še na kaf-sofit ך: sprjemanje z namenom dajanja.
Kadar kaf כ zapišemo z besedo כף, lahko izpeljemo dve besedi. Iz prve črke, kaf: /koah/ כח, kar pomeni potencial, moč in iz druge črke, pe: /poal/ פעל, kar pomeni aktualno, trenutno.
Kreator ustvarja svet vsakič znova, kar pomeni, da svoj spiritualni potencial realizira v materialni aktualnosti. Tak opis je seveda toliko bolj primeren za človeka, ki se preobraža v kreatorjeve lastnosti.
Dodatni pomen kafa je podrediti, potlačiti. To je na nek način paradoks, ki pa ga seveda lahko takoj razrešimo. Če želimo uresničiti svoje potenciale, moramo velikokrat potlačiti sile oz. ovire, ki nam onemogočajo realizacijo potencialov. Velikokrat imamo okoli sebe sile, ki nam jemljejo energijo in nas oddaljujejo od našega cilja. Tu moramo uporabiti princip koncentracije in potlačiti vse, kar ne sodi zraven. Seveda se bomo včasih »zmotili« in potlačili napačne stvari – nujno je eksperimentirati; kaf-dlan je odlična metafora za naše svobodno delovanje in izbiro.
Bistveno, kar moramo potlačiti, je naše nagnjenje k zlu – to je egoizem. To storimo postopoma, izgradimo si altruističen namen za našimi dejanji. Namen je tisto, kar šteje v kabali. Hebrejska beseda za »namen« je /kavana/ כונה, ki se tudi začenja s kafom. Tudi, kadar damo eno dlan na drugo – v smislu prošnje ali molitve, pomeni, da smo se podredili. Potlačiti moramo tudi naš občutek, da smo oddaljeni od kreatorja. Potlačiti moramo prepričanje, da smo le človeška bitja, oddaljena od izvora, od kreatorja – in verjeti moramo, da se kreatorju lahko zelo približamo. To je še toliko bolj pomembno v obdobjih spiritualnega spusta, ko pridemo na nov spiritualni nivo, kjer na začetku kreatorja ne čutimo.
Kaf je 20. Kar govori o 2 x 10 sefirot. Deset sefirot svetosti in deset sefirot sitra ahra – slabe strani. Tudi ko napredujemo spiritualno, imamo opravka z egoizmom, še posebej takrat. Zato je potrebno vedeti, da se pri našem spiritualnem napredovanju vedno pojavlja še slaba stran - /sitra ahra/ סטרא אחרא, kar dobesedno iz aramejščine pomeni »druga stran«.
Črka kaf כ se povezuje s praznikom sukot. Na suki, utici, je na vrhu kot streha zelenjava in zelenje, ki simbolizira obkrožujočo svetlobo (ohr makif). סכך /skah/ je ime za tovrstno dekoracijo strehe. Zanimiva je tudi grafična podoba te besede, ki se začne s samehom ס, potem pa imamo dva kafa; običajni kaf כ in končni kaf ך. Sameh ס s svojo okroglo grafiko ponazarja obkrožujočo svetlobo. Kaf pa sprejemanje in dajanje naprej, kar se lepo vidi s kaf-sofit. 20 amezov je določene višina suke, סוכה.
V slovnici je črka kaf kot prislov kakor, ki nastopa kot predpona.
Título
Od petih črk, ki imajo tudi sofit obliko, nam je ostala le še kaf/haf. Njena običajna oblika je כ, kadar pa je kaf/haf sofit je ך. Izvira iz piktografa za dlan, roko. Tudi beseda kaf pomeni dlan, to se vidi tudi iz njene grafične oblike – upognjena dlan, ki hoče sprejeti. Pri sofit varianti pa je dlan, ki spušča, kar je prej držala.
Če hočemo črko kaf zapisati z besedo, tako kot zveni njeno ime, potem zapišemo כף. To je seveda tudi zapis za dlan. Beseda pa pomeni še oblak, kot glagol pa podreditev. כף je zapisana z dvema soglasnikoma; kaf in fe-sofit, ki ga tudi že poznamo.
כ je 11. po vrsti v alef-betu, kar seveda logično pomeni, da je njegova gematrična vrednost 20, saj je prvih deset črk za števila od 1-10, potem sledijo desetice od 20 dalje. Kadar pa imamo kaf-sofit ך, pa je gematrija 500. Tu pa ni nikakršne logične razlage.
Zanimivo je tudi, da je deseta črka v alef-betu jod י - ta pa pomeni »roka«. Torej roka, potem pa dlan. Še to; kaf poleg tega, da pomeni dlan, pomeni tudi podplat. V hebrejščini se podplati reče kar »dlan noge«.
Ko smo začeli spoznavati črke tipa sofit, smo rekli, da vsaka od njih nastopa v eni izmed zelo posebnih in zelo pomenskih besed. Kaf sofit je zadnja v besedi blagoslov - "baruh" ברוך.
Título
Jaz sem kaf. Upognjen kakor dlan. Upognjen, da lahko potlačim vse, kar me ovira na poti popolnega spiritualnega razvoja. Jaz sem kaf – dlan. Vse, kar počnejo moje dlani, vsaka moja poteza je kavana – namen, ki hoče enako dobro zame in za moje bližnje. Jaz sem dlan, pa tudi krona, ki potrpežljivo sprejema natančna navodila, kako je prav ljubiti drugega kot sebe!
¡Texto! Puede insertar contenido, moverlo, copiarlo o eliminarlo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam.
Versión para imprimir Versión para imprimir | Mapa del sitio | Recomendar esta página Recomendar esta página
INŠTITUT KABALA, www.institutkabala.eu, info@institutkabala.eu WhatsApp +34 692 720 543
Opinión
Ayuda
Cancelar
Guardar
Añada aquí el título del párrafo
Añada aquí el título del párrafo
Añada aquí el título del párrafo
Nuevo párrafo