ŠEMINI ATZERET IN SIMHAT TORA



Levitik 23:36

 

»Sedem dni darujte ognjeno daritev gospodu! Osmi dan imejte sveti shod in darujte ognjeno daritev gospodu; prazničen shod je, nobenega težkega dela ne opravljajte!«

 

Vidimo, da Tora zapoveduje še en praznik, ki sledi takoj po sedemdnevnem sukot. V Izraelu se ta praznik praznuje en dan, skupaj s Simhat Tora, v diaspori pa dva dni, tako da imamo dva ločena praznika. Tako zaključimo 22-dnevno praznično obdobje tišreja, ki ga lahko razumemo kot en sam praznik.

 

Kaj pomeni šemini atzeret?

 

Osmi (dan) shoda! Trije veliki prazniki: pesah, savouot in skukot trajajo sedem dni. Sukotu pa je dodan še osmi dan. V kabali je pomen zelo specifičen, vezan na število osem, ki predstavlja šefiro bina. Osem je vedno preseganje naše materialne realnosti in stik z neskončnim. Sukot smo preživeli v bini, sedaj se pa počasi od te situacije poslovimo.

 

Po končanem sedemdnevnem obdobju korekcije naše posodice (kli) smo se že toliko korigirali, da lahko v našem kli sprejmemo svetlobo, ki jo čutimo kot užitek.


Gre za restrikcijo, zadržanje (atzeret) v smislu integracije vsega znanja, ki smo ga začeli dobivati pri izhodu iz Egipta, a zanj še nismo bili pripravljeni - sedaj pa smo. Gre za občutek zrelosti, ki je lahko zelo neprijeten, sploh ko se pokaže tako drastično drugačen od prejšnjega stanja nezrelosti. Na nek način gre sedaj za veliko večjo odgovornost, saj ni več izgovorov - imamo vse, kar potrebujemo.


Meni se je na shemini atzeret 2022 zgodila res nenavadna stvar. V lepem vremenu sem šel na sprehod, ki je trajal več kot eno uro. Nazaj me je pripeljal prijatelj. Po kosilu sva oba čutila utrujenost, on je trdil, da od vetra, jaz pa sem se samo počutil, kot bi prišel z barke, kjer bi me dobro prepihalo - a vetra se nikakor nisem spomnil, pa sem sicer zelo občutljiv in bi ga v "normalnih" okoliščinah seveda zaznal. Šele proti koncu dneva mi je postalo jasno, zakaj je šlo: gre za zaključek moje korekcije, ki je potekala v iluzornosti korekcijske bine, pod popolno zaščito kreatorja - sedaj pa vstopam v odraslo, obljubljeno deželo. Res je tudi, da sem med imenovanim sprehodom intenzivno razmišljal o svojih zadevah, čutil nekak prezir do preteklih dejanj - potovanje skozi puščavo je hkrati tudi prisotnost Egipta, saj se morata ti dve fazi odvijati hkrati. Odraslost je nov (pod)nivo in kot vsako novost tudi to spremembo spremlja bolečina, a je ta bolečina drugačna - vse prejšnje so se navezovale oz. "oblačile" v egoistično bolečino, ego čustva, ki smo jih znova in znova privlekli na plano - sedaj, pri vstopu v obljubljeno deželo pa ega-negativnosti ni, zato so občutki povsem novi.


Vrhunec povezave z bino je jom kipur, potem pa se počasi spuščamo.

 

Kaj je simhat Tora?

 

Veseljačenje s Toro! Zaključili smo s celoletnim bralnim ciklom Tore, začnemo novo branje. To je dan, ko se pleše s Toro!

 

V kabali sta praznika jasno sporočilo o pomenu obkrožujoče svetlobe, ki jo vsebuje Tora – ta nas korigira, zato čutimo veselje.

 

Simhat Tora je simbolično poroka med nami in kreatorjem, saj smo dosegli pripravljenost, da lahko spodnje spiritualne svetove združimo v zgornjimi.


Razumljiv je, da je bil smini atzerez navidezno boleč dan, čeprav gre za pozitivno izkušnjo - ravno zato da lahko sedaj uživamo v veselju.


RAVNOVESJE TREH STEBROV


Levi strani dodajamo desno, ta ne more biti večja od leve, saj je velikost vedno pogojena z levo. Ko je desna toliko velika kot leva, se začne gradnja srednjega stebra - vstop v obljubljeno deželo.