TIFERET 
integracija

Omer

SOČUTJE
תפארת
  

Članek govori o sočutju, ki je glavna lastnost osrednje sefire na drevesu življenja - tiferet. Drugo ime za ta spiritualni ideal je tudi lepota, ravnovesje!
 
 
Gematrija tiferet je 1081, kar je seštevek vseh števil od 1 do 46. Gematrija Levi je 46.
 
Levi je bil tretji Jakobov sin. Tiferet se nahaja na tretjem, centralnem stebru drevesa življenja.
 

Na drevesu življenja vidimo, kako je tiferet povezan z vsemi ostalimi sefirot, razen z malkutom. Je osrednja sefira in predstavlja spiritualni ideal, ki ga moramo doseči mi iz malkuta. Tiferet združuje ekspanzivno silo (hesed) in restriktivno silo (gevura). Sedaj lahko stvarstvo prehaja v fizično obliko, kot jo poznamo. Tiferet ni mešanica heseda in gevure, ampak njun produkt. Tiferet je integracija.

 

Hesed predstavlja nediskriminatorno silo dajanja, gevura pa hoče, da je vse pravično zasluženo. Tiferet ni kompromis, ki bi narekoval, da morajo biti stvari zaslužene na pol. Tiferet je slikovita kombinacija obeh principov v integrirano harmonijo!

 

TRETJI DAN

 

9וַיֹּ֣אמֶר אֱלֹהִ֗ים יִקָּו֨וּ הַמַּ֜יִם מִתַּ֤חַת הַשָּׁמַ֙יִם֙ אֶל־מָקֹ֣ום אֶחָ֔ד וְתֵרָאֶ֖ה הַיַּבָּשָׁ֑ה וַֽיְהִי־כֵֽן׃10וַיִּקְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים ׀ לַיַּבָּשָׁה֙ אֶ֔רֶץ וּלְמִקְוֵ֥ה הַמַּ֖יִם קָרָ֣א יַמִּ֑ים וַיַּ֥רְא אֱלֹהִ֖ים כִּי־טֹֽוב׃11וַיֹּ֣אמֶר אֱלֹהִ֗ים תַּֽדְשֵׁ֤א הָאָ֙רֶץ֙ דֶּ֔שֶׁא עֵ֚שֶׂב מַזְרִ֣יעַ זֶ֔רַע עֵ֣ץ פְּרִ֞י עֹ֤שֶׂה פְּרִי֙ לְמִינֹ֔ו אֲשֶׁ֥ר זַרְעֹו־בֹ֖ו עַל־הָאָ֑רֶץ וַֽיְהִי־כֵֽן׃ 12וַתֹּוצֵ֨א הָאָ֜רֶץ דֶּ֠שֶׁא עֵ֣שֶׂב מַזְרִ֤יעַ זֶ֙רַע֙ לְמִינֵ֔הוּ וְעֵ֧ץ עֹֽשֶׂה־פְּרִ֛י אֲשֶׁ֥ר זַרְעֹו־בֹ֖ו לְמִינֵ֑הוּ וַיַּ֥רְא אֱלֹהִ֖ים כִּי־טֹֽוב׃ 13וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר יֹ֥ום שְׁלִישִֽׁי׃

 

9In je povedal elohim: »Zbrale se bodo vode izpod neba na en kraj, in pokazala se bo sušina!« In bilo je tako. 10In klical je elohim sušino zemlja in zbrane vode je klical morja. In videl je elohim, da je dobro. 11In je povedal elohim: »Travala bo zemlja travo rastlinsko, semenjevalca semena – plodovito drevje, ki naredi plod, po njegovi vrsti, katerega seme njegovo je v njem; na zemlji!« In bilo je tako. 12In pognala je zemlja travo rastlinsko, semenjevalca semena, po njegovi vrsti. In drevje, ki naredi plod, katerega seme njegovo je v njem, po njegovi vrsti. In videl je elohim, da je dobro. 13In bil je večer in bilo je jutro. Tretji dan.

 

Tretji dan kreacije imamo dvakrat napisano »in videl je elohim, da je dobro«, drugi dan – gevura – pa je edini, kjer ni napisano, da je dobro. Na ta način nam avtor Tore sporoča, da je gevura dobra, kadar se kombinira s hesedom. Dvakrat dobra!

 

Tiferet pomeni lepota. Vsebinsko pa jo v kabali opišemo še: harmonija, ravnovesje, sočutje. V praksi pa gre za sestavljanje samega sebe iz delčkov, ki jih izberemo za svojo boljšo podobo. Da je tiferet integracija, se lepo vidi tudi iz biblijskega opisa za to sefiro, kjer imamo ločeno morje od kopnega, potem pa se te dva elementa integrirata in požene rastlinje.

 

Pri tiferetu gre za človekovo skladnost, ravnovesje s kreatorjevim načrtom. V abstraktnem smislu je ta skladnost, kadar dajanje (hesed) združimo s sprejemanjem (gevura) tako, da začnemo sprejemati, ker kreator tako hoče. Spomnimo se, da je tiferet črka vav, povezovanje, v tetragramatonu יהוה.

 

V procesu štetja omerja je tiferet sefira, ko še vedno pripravljamo naš načrt – boljšo sliko samega sebe, ki jo bomo potem realizirali v naslednjih tednih. Sedaj je lepa priložnost, da izkušnje minulih dveh tednov spravimo v prakso in svoj osebni načrt uskladimo z načrtom ljudi okoli nas, s tistimi, ki jih imamo radi. Na tak način se bomo uskladili tudi s kreatorjem. Povezanost s kreatorjem je usklajenost, ravnovesje, harmonija. Vedeti moramo, da je vsak posameznik tudi del večje slike, del kolektiva – tudi skozi zgodovino, ko so mnogi naši predniki že naredili veliko za naše boljše življenje. Odgovorno moramo nadaljevati to pot, tudi z učenjem kabale!

 

SEME

 

V opisu tretjega dne kreacije izstopa beseda seme. Seme je tu mišljeno kot produkt heseda in gevure – sočutje, ki predstavlja spiritualni ideal. Produkt – ne le mešanica enega in drugega! Ko razlagamo sefirot v kronološkem vrstnem redu, nas lahko hitro zavede, da je eno možno brez drugega. ZA – tiferet je tretja stopnja diferenciacije med dajanjem in sprejemanjem. Vse obstaja hkrati, le mi, ki živimo v iluziji časa, vidimo dogodke v kronološkem redu. Pri hesedu smo rekli, da njegov izvor preneha biti vzrok njegovega nastanka, vzrok za hesed je končna razvojna stopnja kreacije – malkut. Zato je tudi prav, da tiferet razumemo še drugače, ne kot produkt heseda in gevure, temveč kot vzrok zanju.

 

Sedaj šele seme dobi pravi smisel, saj iz njega zraste drevo, ki povezuje prav vse. To je seveda drevo življenja, za razliko od drevesa spoznanja, kjer imamo klasičen proces vzroka in posledice, zato s spoznanjem ne moremo predreti v zgornjo triado, potrebno je zaupanje.

 

SOČUTJE

 

Predstavljajte si sodnika, ki mora soditi otroku, ki je nekaj ukradel. Če bi bil samo hesed, ne bi sploh mogel soditi. Če pa bi bil samo gevura, bi mu pripisal najstrožjo kazen, brez usmiljenja. Tiferet je vmes; sočutje!

 

Nikakor pa ne smemo tifereta razumeti kot kompromis, neko srednjo pot, ki bi zadovoljila obe vpleteni strani! Harmonija, ki je iščemo, je naša harmonija s kreatorjevim načrtom!

 

Nekateri ljudje imajo težave s tiferetom; ali so ekstremno milostni ali izjemno strogi. Težko najdejo zdravo sredino. Ker naredijo nekaj prestrogo, potem kompenzirajo z nenadzorovano radodarnostjo ali obratno: ne znajo se omejiti, dajejo brez nadzora, potem pa se kesajo in se popolnoma zaprejo in odtujijo od ljudi. Ko pa taki ljudje zmorejo najti svoj tiferet, dosežejo visoke spiritualne nivoje. Proces spiritualne preobrazbe, na vsakem nivoju, se bo čutil kot boj med hesedom in gevuro in rojstvo tifereta.

 

Bodimo pozorni na razliko v skladenjski zgradbi 11. in 12. verza! Prevedel sem ju tako, da karseda dobro odsevata slovnično analizo v hebrejskem originalu. Verz 11 pravi, da je trava rastlinska semenjevalec semena, kar je isto kot plodovito drevje, ki naredi plod. Namreč; med enim in drugim delom povedi ni veznika in, zato gre za soredje, enakost. S stališča zaznave sveta je tu vse isto, opazovalec ne loči med travo in drevjem. To je nediskriminatorni hesed, ki ima v sebi potencial plodovitosti, zato je zapisano: plodovito drevje, ki naredi plod po njegovi vrsti. V verzu 12 pa prepoznamo skrito sodbo, restrikcijo, gevuro; trava rastlinska je naredila seme po svoji vrsti, potem pa se pojavi veznik in (ki sicer povezuje, kar je gevura predtem ločila), na drugi strani slovničnega priredja pa je drevje. Torej; 12 verz opisuje integracijo, 11 verz pa diktira, kakšna mora biti ta integracija – veliko bolj proti hesedu kot proti gevuri. Hesed je enakost, gevura je sodba - razločevanje, tiferet pa je enakovrednost. 

 

Tukaj dobimo odgovor, zakaj sploh je potrebna gevura: da lahko pojave ločimo, potem pa jih integriramo. Če dobro razumemo opis tretjega dne, bomo vedeli, kaj je sočutje!

 

Sedaj lahko tretji dan razumemo še bolj popolno. 9. verz je še čista gevura, ko se stvari ločijo, zato tu ni napisano, da je dobro. Potem pa kreator nadaljuje z gevuro, ko je pri ustvarjanju še bolj specifičen: zemlja in morja. Vendar tu v 10. verzu "pokliče, imenuje", kar pomeni, da stvaritev poveže, integrira v celoto, seveda s hesedom, zato vidi, "da je dobro". 11. verz je potem nediskriminatorni hesed, povsem ekspanziven. 12. verz pa spet deluje gevura, vendar z namenom diferenciacije, ki omogoča integracijo.

 

JAKOB

 

Hesed so pripisali Abrahamu, gevuro pa Itzaku. Jakob je tiferet, najbolj prilagodljiv in vsestranski, kar se kaže tudi v njegovih 12-ih sinovih, ki vsi dosežejo svoj potencial. Jakob tako predstavlja integracijski ideal.

HESED V TIFERETU

 

היום חמשה עשר יום

שהם שני שבועות ויום אחד לעומר

 

DANES JE PETNAJST DNI,

KAR JE DVA TEDNA IN EN DAN OMERJA

 

30. nisan 

Prijaznost v sočutju, ljubezen v lepoti, dobrohotnost v harmoniji – s temi kombinacijami, bi lahko opisali spiritualne energije, ki so na razpolago danes, ko začenjamo teden tifereta.
 
Ljubiti lepoto! Narava je poskrbela, da so nam nekatere stvari lepe in nas zato privlačijo. Hkrati pa je narava poskrbela, da se v nas vzbudi sočutje, če sočlovek trpi. Čeprav gre za dva navzven povsem različna pojma; estetiko in našo skrb za bližnjega, pa gre, kar se kabale tiče, obakrat za ravnovesje, ki je pri estetsko lepih stvareh že doseženo, pri sočutju do bližnjega ali tudi do sebe pa je potrebno harmonijo šele doseči. Ljubiti lepoto zato pomeni našo obveznost, da se do lepih stvari odzovemo ljubeznivo. In tudi, ko se odzovemo tam, kjer je potrebno sočutje, se bomo odzvali ljubeznivo in ne iz pomilovanja.
 
Ljubezen v sočutju mora biti enaka ljubezni, ki jo izkazujemo v lepoti. Pomilovanje bi bilo slabo čustvo, saj bi negirali svojo vero v kreatorja, ki poskrbi, da se zgodi, kar se mora zgoditi in ki daje brezpogojno!
 
Ker vemo, da ni vse zlato, kar se sveti, moramo lepoto videti s srcem! In, ko bomo dajali s srcem - s hesedom, bo naše sočutje lepo, vodilo bo k harmoniji.
 
Naloga za današnji dan: Najdi nekoga, ki potrebuje tvojo pomoč. Pomagaj mu z vsem srcem, s prijazno besedo, z nasmehom in objemom. Najdi lepoto v ljudeh okoli sebe – lepoto, ki preseže kriterije očesa – objemi to lepoto, pomagaj ji, da pride na plano in da jo začuti tudi tisti, ki mu pomagaš!
 
Danes je prvi dan tifereta – priložnost, da preverimo, če smo svojo spremembo (redefiniranje značaja) dobro zastavili. Če še nismo v svoj načrt uvrstili konkretnih nalog, je to lepa priložnost, da se odločimo, s kom bomo popravili odnos, in preverimo, če smo v naš načrt vključili dovolj ljubezni.
 
Ne pozabite, da se učite kabale. Edini veljavni načrt je tisti, ki ima naslov SOČUTJE – ta vas vodi v harmonijo s kreatorjem. Če govorimo o tiferetu kot o produktu iz heseda in gevure, potem je občutek, ki ga dobimo v tiferetu, da človek preseže samega sebe, postane svoja boljša verzija. Sedaj, ko pa imamo še hesed v tiferetu, je prav, da se spomnimo, da je tiferet sam po sebi nagnjen bolj v desno, se pravi bolj k hesedu, s hesedom v tiferetu pa bomo še bližje ljubezni, ki nam jo posreduje hesed in za katerega nudi gevura le nujno strukturo.

GEVURA V TIFERETU
 
היום ששה עשר יום
שהם שני שבועות ושני ימים לעומר
 
DANES JE ŠESTNAJST DNI,
KAR JE DVA TEDNA IN DVA DNI OMERJA
 
1. ijar 

Kaj naj pomeni moč v lepoti? Lepota, ki jo srečamo v naravi ali ki je produkt človekove ustvarjalnosti, nam v določenem trenutku vzbudi neke vrste straho-spoštovanje, zaradi moči, ki jo ima nad nami; če si le dovolimo, da nam pride blizu in je ne jemljemo kot nekaj samoumevnega. Harmonija sveta – kreatorjeve kreacije, ki jo prepozna učenec kabale, tudi vzbuja spoštljiv odnos. Moč lepote in harmonije dejansko lahko začutimo kot neko obveznost, v kateri moramo sodelovati disciplinirano; odkrivati in izpolnjevati zakone, ki producirajo to lepoto, uravnovešenost in mir. Človek se začne zavedati, da mu harmonija narave narekuje, da uporabi vso svojo moč in z naravo aktivno sodeluje pri vzdrževanju te harmonije. Ali z drugimi besedami: pri kreiranju še večje univerzalne lepote se zahteva naša popolna predanost! 
 
Tudi kadar tiferet razumemo kot spiritualni ideal in ga poimenujemo sočutje, se je potrebno zavedati, da nič ne stoji skupaj kar samo od sebe. Disciplina v sočutju je nujni element, če hočemo, da naše sočutje služi harmoniji, v kateri smo skupaj s svojimi dragimi, z vsemi ostalimi in s kreatorjem. Sočutje je izpolnjevanje potreb drugega. Paziti moramo, da ni motivirano z našim lastnim interesom. Hkrati pa disciplina v sočutju tudi postavlja zdrave meje do tistega, ki mu sočutje izkazujemo. Pravo sočutje zahteva veliko discipline, moramo razumeti sočloveka, vsakogar po merilih njegove situacije in vsakič na novo!
 
Gevura v tiferetu poskrbi, da je naše sočutje učinkovito. Kadar je potrebno, ga umakne ali zadrži. Sočutje ne sme prihajati iz našega lastnega občutka krivde. Ravno tako sočutje ne sme biti na račun naših lastnih potreb. Govorimo o so-čutju. Sočutje nikakor ni pol-pol, ampak je produkt discipliniranega odnosa do potreb drugega in do svojih lastnih potreb! Sočutje mora biti ves čas spoštljivo – nikakor ne pomilovanje! Spoštljivo do tistega, ki sočutje prejema, in do tistega, ki ga daje.
 
Gevura, kot že vemo, je predanost, koncentracija. Sedaj ko v tiferetu izdelujemo svoj lastni plan spremembe, moramo uporabiti vso strogost in razsodnost in ugotoviti, če si sestavljamo plan skladno z našimi pravimi željami in zmožnostmi. Plan lahko še preoblikujemo, dodamo ali odvzamemo naloge; vse pa mora biti skladno z velikostjo naše želje po spremembi.
 
Doseči ustrezno disciplino, s pomočjo katere bomo postali sočutni in tako dosegli spiritualni ideal, zahteva veliko dela na sebi. Ne zgodi se čez noč! Disciplinirano moramo sprejeti, da bomo letos izpeljali le del svojega načrta!
 
Naloga za današnji dan: Vrni se k razmišljanju o lepoti v svetu, ki te obdaja. Preveri, ali imaš izdelane osebne standarde, s katerimi se boš uprl vsemu, kar bi hotelo porušiti lepoto okoli tebe; naj bo to naravna lepota, umetnost, kultura, pravila lepega komuniciranja med ljudmi... Naloga se mogoče zdi abstraktna, vendar se povsem veže na današnjo temo. Najdi si nekaj časa zase, zdiscipliniraj se in posveti svoj čas naravnim in človeškim lepotam, razmišljaj o njih, o silah in disciplini, potrebnih za nastanek in vzdrževanje te lepote.
 
Omer je korekcija naših čustev do ostalih, izboljšanje našega odnosa do sočloveka. V sklopu tega je tudi naša skrb za lepoto okoli nas. Prvi korak je, da to lepoto prepoznamo in se z njo povežemo! Disciplina v lepoti pomeni tudi služiti kreatorju s straho-spoštovanjem; to je začetek modrosti.
 

TIFERET V TIFERETU
 
היום שבעה עשר יום
שהם שני שבועות ושלשה ימים לעומר
 
DANES JE SEDEMNAJST DNI,
KAR JE DVA TEDNA IN TRI DNI OMERJA
 
2. ijar 

Sočutje je tesno povezano s sožitjem. Svet je zgrajen tako, da smo na nekem nivoju vsi eno, v našem materialnem svetu pa moramo promovirati različnost. Taka struktura omogoča največ užitka. Bolj ko smo pestri, večjo harmonijo lahko dosežemo, saj pestra paleta različnih ljudi omogoča, da se v celoto integrirajo tudi nasprotno zelo različni. Nasprotno različni lahko dosežejo vse nasprotne konce sveta. Pestrost vedno služi kot povezovalni most. Več ko lahko vključimo vase, lepši bomo! Tefiret – sočutje je spiritualni ideal, ker hesed-ljubezen postavi v plemenito strukturo gevure-moči. Če nismo sočutni do sočloveka, ne moremo sobivati z njim. Kreator nam ne dovoli družbe, če ne zmoremo biti sočutni! Zakaj? Kreator za vsakogar želi sočutje, zato mu ne bo pošiljal naproti ljudi, ki ne zmorejo opraviti te naloge v njegovem imenu. Povedano enostavno: harmonija in sočutje sta pogoja za sožitje in za življenje nasploh. 
 
Spiritualna realnost je, da obstajata popolni svet, absolutno harmoničen, v katerem že obstajamo, a se tega največkrat ne zavedamo, in naš materialni svet, v katerem imamo mi možnost, da naredimo »raj na zemlji«. 
 
Sedaj ko smo že opravili z disciplino pri načrtovanju; gevura v tiferetu, se nam že lahko kažejo prvi rezultati. Kažejo se nam izzivi, naloge, ob katerih bomo lahko osebnostno rasli in tako združevali naš materialni svet s perfektnim spiritualnim svetom. Na vsakem koraku je nešteto priložnosti, da preverimo, kako deluje naš načrt. Vsako srečanje s sočlovekom, bližnjim ali le z mimoidočim, je priložnost, da se vprašamo: kaj vem o njem, kakšna je njegova zgodba, skozi kaj gre? Ker je danes na sporedu sočutje v sočutju, moramo preverjati, ali naša skrb za ljudi vključuje vse ostale sefirot, ki se prepletajo v tiferetu. Danes bi se morali potruditi biti perfektni. Tudi če nam ne bo uspevalo cel dan, ne smemo obupati; če nam uspe le eno pravo sočutno srečanje, smo zmagovalci. Dovolj je, da se povežemo z novicami in začutimo situacijo ljudi okoli nas in po svetu. Znamo sočutje izraziti? Znamo drugim dati priložnost, da so sočutni do nas? Spiritualnost se ne more odviti v neki namišljeni paralelni realnosti. Harmoničnost, ki jo želimo doseči z ostalimi, mora biti v celoti harmonična z vsem, kar počnemo. Vsako naše dejanje lahko vodi k globalni harmoniji ali pa se od njega oddaljuje. 
 
Naloga za današnji dan: Ko si delaš plan, kaj v sebi želiš spremeniti, je to v prvi vrsti zato, ker si prepoznal škodljivost in neprimernost določenega načina obnašanja. Ni vedno enostavno soočiti se s svojo preteklostjo in s sedanjostjo, v kateri ti je popolnoma jasno, kaj moraš spremeniti, a hkrati veš, da ne bo lahko. Zelo pomembno je, da si sočuten, razumljiv do svojih temnih plati in da jih poskušaš integrirati v večjo sliko. 
 
Cilj je, da tvoje šibkosti postanejo kreposti – to je ob koncu spiritualne preobrazbe, ko boš spoznal, da so vse tvoje napake in grehi v določenem pogledu postali prednosti. Takrat boš začutil harmoničnost in lepoto vsega, sedaj pa tega še ne moreš razumeti. Pred tem pa je praktično, da si sočutje kombiniraš z vero in z izkušnjami tistih, ki so bili na poti pred tabo in ki sočustvujejo s tabo, ker vedo, da se prej ali slej vse lepo uravnovesi. 


 
NETZAH V TIFERETU
 
היום שמונה עשר יום
שהם שני שבועות וארבעה ימים לעומר
 
DANES JE OSEMNAJST DNI,
KAR JE DVA TEDNA IN ŠTIRI DNI OMERJA
 
3. ijar

Netzah je atribut vztrajnosti. Tiferet pa harmonije, lepote, sočutja in resnice. Ne smemo zanemariti, da je naša naloga, da s sočutnostjo prepletemo vsak trenutek v našem materialnem svetu in ne le, kadar se nam zdi primerno in priročno. Tako kot vsaka stvar, tako tudi sočutje potrebuje vztrajnost skozi številne izzive, ki nam jih prinaša vsakodnevno življenje. Če smo sočutni samo ob izbranih trenutkih, ki godijo nam, potem je ta sočutnost potrebna korekcije. Spodbudo lahko dobimo pri tistih naših stikih s sočlovekom, kjer smo v sebi že uspeli prebuditi empatijo do drugih. Uporabimo ta uspeh na daljšem obdobju! Sočutje mora biti prevladujoče med ostalimi silami, ki prevladujejo v našem življenju.
 
Kaj je namen sočutja in kaj je lepo? Da smo sočutni le ob velikih dramah ali pa da znamo čutiti tudi nekoga, ki je izgubil mobitel, zamudil vlak, polil kavo po nezlikanih hlačah? Je upravičen našega sočutja milijonsko plačani igralec, ki že ne-vem-kolikokrat zapored ni dobil oskarja za stransko vlogo? Smo sočutni ali pa se le počutimo vzvišene in pomagamo, ker čutimo neke vrste krivdo ali zato, ker mislimo, da je prav, da razvijemo neka čustva? Znamo biti sočutni do politika v težavah, ki pripada stranki, za katero ne bi nikoli volili? 
 
Vprašajte se, ali ste se te dni, ko govorimo o tiferetu – lepoti, spomnili, da je sočutje tudi, kadar se veselimo z nekom, za nekoga! Znamo stopiti v kožo nekoga, ki se zelo veseli svojega uspeha? Najdemo prave besede tudi za tak trenutek? Vztrajanje, konsistentnost v sočutju je tista vrlina, ki iz človeka potegne najlepše. 
 
Naloga za današnji dan: Sredi delovne rutine ali drugih obveznosti se spomni nekoga, ki potrebuje tvoje sočutje in ga pokliči ali obišči? Kaj boš naredil? Boš znal izmeriti, koliko sočutja potrebuje ali pa boš obremenjen s svojo nalogo? Se ti zdi, da bo s tem nalogi zadoščeno? Kaj ko bi se ta dan popolnoma predal sočutnosti na vsakem koraku? 
 
Sočutnost ne sme biti diskriminatorna! Si razmišljal, da bi se kdaj prijavil v kakšno dobrodelno organizacijo, kjer potrebujejo pomoč prostovoljcev? Mogoče vsaj za en dan? Ne, to ni isto kot pomagati naključnim. Naloga ni enostavna; če ne drugače vsaj razmisli, zakaj se ne odločiš za kaj takega! 
 
Nevarnost pri sočutju sodobnega človeka je, da zna točiti solze ob tv nadaljevankah, ploskati zmagovalcem talent showov, trpeti ob tragičnih novicah v medijih, darovati v raznih medijskih projektih pomoči – a o svojem sosedu ne ve ničesar, včasih niti imena ne. Zakaj smo sočutni le na distanco?  
 
Netzah v tiferetu pomeni vztrajati toliko časa v naši korekciji, dokler ne boš zmogel čutiti vsakega bitja na tem svetu, predvsem pa tistih, ki ti jih je kreator postavil v neposredno bližino. Takrat boš vedel, kaj je lepota!


HOD V TIFERETU
 
היום תשעה עשר יום
שהם שני שבועות וחמשה ימים לעומר
 
DANES JE DEVETNAJST DNI,
KAR JE DVA TEDNA IN PET DNI OMERJA
 
4. ijar 

Med lepoto in kičem je tanka meja. Če imamo v estetiki celo paleto okusov in je nekaj lahko lepo za nekoga, za drugega pa ne, potem je v spiritualnosti zelo jasno, kaj je kič, kaj ni več lepo, kaj ni pravo sočutje. To je, kadar nam godi, da smo sočutni, kadar smo zaradi tega ponosni nase in se celo počutimo vzvišene. V to rubriko sodijo ljudje, ki iz dolgočasja in zaradi družbenega prestiža kar tekmujejo med seboj, kdo bo bolj skrbel za pomoči potrebne. Ob koncu leta pa si drug drugemu podeljujejo nagrade za humanitarne uspehe.
 
Ponižnost v sočutju je nasprotna zmagi v sočutju, ki jo je predstavljal včerajšnji netzah v tiferetu. Logično se zdi, da bi lahko bil človek ponosen nase, kadar zmore vztrajati v tako plemeniti stvari, kot je konstantno sočutje. In tu tiči past! Naša vrlina sočutja nikakor ne sme postati le eden od obrazov našega ega! Ne smemo pozabiti, da sočutje zahteva, da ga vsakič damo na način, ki je primeren za osebo, ki sočutje potrebuje – ne smemo si izdelati nekega rutinskega odziva v stereotipnih situacijah.
 
Vrnimo se za hip k besedilu iz tretjega dne sedemdnevne zgodbe o nastanku sveta, kjer je v opisu za tiferet izpostavljeno seme. Hvaležni moramo biti za to seme kreatorjeve ljubezni in kreatorjevega načrta, ki se razvija v vsakem delčku stvarstva. Še več; biti moramo ponižni in prepoznati svoje meje, zavedati se moramo svoje omejene vloge v stvarstvu. Tako bo naše sočutje do sočloveka zares lepo!
 
Naloga za današnji dan: Izpelji sočutno dejanje v popolni anonimnosti, zase ne zahtevaj ničesar. To je sicer zelo težka naloga, skoraj nemogoča, saj boš že s tem, ko boš izpolnil današnjo nalogo omerja, dobil nekaj zase. To je lep primer, kako sočutje postane egoistično, ker ga motiviramo z našim interesom in ne s potrebo tistega, ki mu sočutje namenjamo. Ne glede na to, lahko opraviš to nalogo, da se omejiš na anonimnost: tisti, ki bo čutil tvoje sočutje, nikakor ne sme vedeti, da si to storil ti. Kot rečeno; naloga ne more biti perfektna – lahko pa je dobra šolska priprava za manj egoistične poteze v naših prihodnjih dejanjih, ki se bodo odvijala spontano na soroden način. Kako lahko vsaj približno izpelješ to nalogo? Prosi nekoga drugega, da namesto tebe pomaga tvojemu bližnjemu, ki nikakor ne sme izvedeti, da ti stojiš za pomočjo!
 
Danes je tudi pravi dan, da preveriš, če je tvoj program spremembe realističen! Nič ni narobe, če svoj načrt čustvene spremembe do sočloveka in kolektiva, kar je smisel omerja, malo prilagodiš trenutnim spoznanjem o svojih zmožnostih. To ne pomeni predaja, ampak modro vključevanje v večji načrt! Hod velja za začetek modrosti!
 
Sijaj v harmoniji je naše spoznanje, da lahko služimo kreatorju, ne da bi zase zahtevali karkoli. Takrat lepota zares zablešči!

JESOD V TIFERETU
 
היום עשרים יום
שהם שני שבועות וששה ימים לעומר
 
DANES JE DVAJSET DNI,
KAR JE DVA TEDNA IN ŠEST DNI OMERJA
 
5. ijar 

Sedaj že vemo, da je jesod zadnji filter, preden se sprememba manifestira v naši realnosti. Kaj še lahko popravimo, da bo sočutje, lepota, harmonija dejansko zaživela v nas, z nami in okoli nas? Jesod pomeni temelj pa tudi vez. Vzemimo si nekaj časa in vizualizirajmo svojo novo sočutno podobo v našem okolju! Smo realni? Bomo res zmogli, kar želimo? Vidimo svoj pravi jaz integriran v družbo?
 
Vprašaj se: Kaj se je dogajalo s tabo v poskusih postati vse bolj sočuten; si vsak dan odkril kaj več o sebi ali si imel občutek, da se oddaljuješ od svoje lastne biti? Kako vidiš tiste, ki si jim izkazoval sočutje; tvoriš z njimi trajno vez ali jih vidiš v negativni luči?
 
Če naše sočutje nima elementa trajne vezi s tistim, ki mu dajemo sočutje, je tako, kot bi ti nekdo opisoval svojo likovno umetnino, nikoli pa ti je ne bi pokazal.
 
Naše sočutje mora biti širše od tistih trenutkov, ko nas nekdo potrebuje. S sočlovekom moramo ustvariti kanal, po katerem bomo izražali naše sočutje, hkrati pa tudi ustvarjali na skupnih projektih, ki niso le sočutje – ampak vsakodnevna realnost tistega, ki daje, in tistega, ki prejema sočutje. Z besedo integracija zares najbolje opišemo pomen sočutja!
 
Naloga za današnji dan: Ker želiš, da ima tvoje sočutje do osebe ali do kolektiva »odprto linijo«, ustvari obveznost, v katero bosta vključena oba. Ali pa dodaj novo obveznost, ki bo omogočala konstantno vez med obema, če gre za osebo, s katero že imaš obveznosti. Včasih se da že obstoječe obveznosti redefinirati, tako dobimo občutek, da niso samoumevne in zato poživijo odnos.
 
Nič ne sme postati rutina. Vez v lepoti – jesod v tiferetu naj bo priložnost, ko z nekom začneš uživati več lepote in harmonije, ki jo daje narava in družba.
 
Zavedaj se, da umetnine v muzeju ne pomenijo nič, dokler ne pridejo obiskovalci. Koliko stvari je okoli tebe, pa z njimi nisi najbolje povezan in se zdi, da bežijo mimo tebe? Še enkrat dobro ponovi; zakaj sta sočutje in lepota imeni za osrednjo sefiro tiferet.

MALKUT V TIFERETU
 
היום אחד ועשרים יום
שהם שלשה שבועות לעומר
 
DANES JE ENAINDVAJSET DNI,
KAR SO TRIJE TEDNI OMERJA
 
6. ijar 

Na nek način danes zaključujemo naš načrt, kako postati bolj sočutni, kako biti bolje integrirani v kreatorjev načrt. Že sama beseda so-čutje govori, da te naloge ne moremo uresničiti sami. Vedno je potreben tudi tisti, ki mu namenjamo svoje so-čutje. V kabali vemo, da je tisti drugi, ki obstaja poleg nas, kreator. Ali potem dajemo sočutje kreatorju? Ne. Sočutni smo v imenu kreatorja, tako da izražamo sočutje do ostalih. In kadar smo sočutni do sebe, se zavedamo, da je do nas sočuten kreator. Enako pomembno je, da kreatorju omogočimo sočutnost z nami in tako v našem materialnem svetu doseči harmonijo in lepoto.
 
Kaj konkretno pomeni suverenost v sočutju? Odgovor ne bi smel biti težak. Suvereno si ga postavite sami. Če ne gre, se vrnite v malkut v hesedu, ki naj vam bo vzor za malkut v tiferetu.
 
Osredotočimo se na lepo v umetnosti in na lepo v naravi ali pa nasploh na lepo v družbi. Umetnost je eden od načinov komuniciranja, kjer umentik svoja čustva posreduje na neobičajen način. Seveda ne moremo za vsako umetnost reči, da je lepa za vsakogar. No, kljub vsemu je okoli nas veliko stvari, ki "so nam vsem lepe". V hebrejščini je ista beseda za lepo in dobro; tov. Mnogo umetnin je šokantnih; v nas prebudijo čustva in nas celo razburijo. Za te bi težko rekli, da so lepe, imajo pa dober namen; torej so vendarle lepe, če navežemo na hebrejsko dobro/lepo. Kakšne filme označite za ”lepe filme”? Tiste, ki pustijo nek vtis. Tiste, ki vas pripravijo do poistovetenja z junaki ali s situacijami. To poistovetenje, kazanje zrcala, je so-čutje, ki ga umetnik vzpostavi z gledalcem. Seveda pa mora tudi gledalec odpreti svoje zapore in si dovoliti, da ga bo so-čutje doseglo.
 
Naloga za današnji dan: Popolnoma se predaj lepoti, ki te obdaja, in si jo pusti blizu. Glasba, film, arhitektura, likovna umetnost, poezija, kulinarika...Ves čas se zavedaj, da za vsem tem stoji kreator - enost vsega. Tvoja naloga je, da se s to enostjo povežeš. Poskušaj najti lepoto v vsem, kar te obdaja. A hkrati bodi suveren; naj ti ne bo nerodno izpostaviti svojega specifičnega okusa za lepo in dobro; ki je lahko drugačen od splošnega okusa tvoje okolice ali od okusa ljudi, s katerimi preživljaš dan.
 
Tako boš pred kreatorjem suveren; dovolil boš, da je pripravil sporočila so-čutja, ki so namenjena posebej zate. Enako suverenost v lepem moraš pustiti tudi ostalim. Naloga se morda zdi enostavna, zato jo bom malo razširil. Približaj se vrsti umetnosti ali lepemu v naravi, ki te do sedaj ni privlačila. Namen ni, da bi se silil, da ti nekaj postane všeč, ampak da se do tega suvereno opredeliš in uživaš vsaj v tem, da je všeč tistim, ki so s tabo, ali pač drugim.
 
Malkut v tiferetu pomeni kraljestvo v lepoti. Karizma, ki jo ima kralj; voditelj. Vsakdo od nas mora prevzeti vlogo kralja - suverena v vsaj enem aspektu kolektiva, v katerem živi. Ko se povežemo z lepoto okoli sebe, nam ta pomaga, da mi sami v sebi in tudi drugi v nas odkrijejo našo notranjo lepoto - spiritualno karizmo, s katero lahko popeljemo ostale v svet harmonije in sočutja.