ŠOVAVIM
שובבים
Izraz “šovavim” שובבים je akrostih, ki je sestavljen iz prvih črk imen prvih šestih parašot v Drugi Mojzesovi knjigi, ki opisujejo izhod Izraela iz Egipta.
2. januar - 13. februar 2021
Tu nam Tora ponuja zelo spiritualno močno besedilo - kadar ga beremo v hebrejščini, nam izredno učinkovito pomaga pri naši kabalistični nalogi. Ta pa je naš osebni in kolektivni izhod iz omejitve, ki nam jo postavlja ego. Omejitev si v resnici postavljamo sami s svojim egom, ki ga včasih zamenjamo za tujca, zato vzroke za svoje situacije vidimo zunaj sebe. Da je potrebno prevzeti odgovornost za vse, prav vse, je glavno kabalistovo vodilo.
IZGNANSTVO
OSVOBODITEV
SPREJEM TORE
Izgnanstvo, suženstvo je neprijetno, a mu sledi osvoboditev in kompenzacija s sprejemom Tore.
שׁוּבוּ בָּנִים שׁוֹבָבִים
Šovavim ni le akrostih, beseda označuje tudi "neubogljive dečke". Izraz: "Vrnite se sinovi neubogljivi!" srečamo v Jeremiji 3:14
שׁ֣וּבוּ בָנִ֤ים שֹׁובָבִים֙ נְאֻם־יְהוָ֔ה כִּ֥י אָנֹכִ֖י בָּעַ֣לְתִּי בָכֶ֑ם וְלָקַחְתִּ֨י אֶתְכֶ֜ם אֶחָ֣ד מֵעִ֗יר וּשְׁנַ֙יִם֙ מִמִּשְׁפָּחָ֔ה וְהֵבֵאתִ֥י אֶתְכֶ֖ם צִיֹּֽון׃
Vrnite se, odpadli sinovi,
govori GOSPOD.
Kajti jaz sem vaš gospodar.
Vzel vas bom, enega iz mesta, dva iz družine,
in vas pripeljem na Sion.
V judovstvu obstaja pregrovor, da "deček, ki ne moti, ne koristi". To pomeni, da kdor ni poreden v otroštvu, ne bo koristen kot odrasel. V kabali je sporočilo jasno: potrebujemo material, ki ga bomo preobražali.
Nikoli, ampak zares nikoli ni odveč preveriti, ali se ega lotevamo na pravilen način! Kaj je prvi pogoj, da zapustimo Egipt? Da smo v Egiptu. Ne moreš iz Egipra, če nisi tam. Seveda je to lahko le besedna igra in kot taka lahko produkt ega, ki zna spretno in v nedogled, skoraj do neskončnosti, obračati besede. Povedati pa hočem, da je egoistično stanje, ki ga z metaforo opisujemo kot Egipt, potrebno. Enostavno ne gre brez egoizma. To je nujno vedeti in če tega ne razumemo, je potrebno ponoviti kabalistično teorijo, ki govori o tem vprašanju. No, pa je res prvi pogoj za zapustitev Egipta, da smo tam? Če nimaš kam iti, ne moreš zapustiti določene situacije. Torej; ni le dovolj, da več, česa nočeš, moraš imeti tudi jasne cilje, kaj hočeš. Egipt pa je vendarle potrebno izkusiti; potrebno je izkusiti zasužnjenost, da bi se potem lahko tega zasluženo osvobodili.
Dnevi šovavim so dnevi uporništva, nagajivosti - ki je pomembna stopnja na vsakem spiritualnem nivoju. Ko ti dnevi minejo, bomo za nazaj ocenjevali, da smo bili neke vrste egoistično otročji.
Če razumemo, da je egoizem potreben in da tudi za zlom stoji kreator, bomo zlo in egoizem lažje premagali.
Seveda se sliši skoraj apokaliptično, ko rečemo, da je kreator ustvaril tudi zlo. Vendar! Še bolj negativno, naravnost blasfemično bi bilo, ko bi rekli, da je zlo nekaj, kar je ušlo kreatorjevemu nadzoru. Tako bi zagotovo zanikali enost celotnega stvarstva, kar pa je prvi pogoj za obstoj ega in egoizma.
Torej; prava popotnica za izhod iz Egipta je prepričanje in delovanje skladno z idejo o enosti vseh navidezno ločenih pojavov sveta in nedvomno prepričanje o obstoju sile, ki ji pravimo kreator.
Tradicionalno je bil “šovavim” obdobje posta, ko se ob ponedeljkih in četrtkih ni jedlo ne pilo od zore do mraka. Post oz. vsaj sprememba prehrambenih navad je vedno dobrodošla za telo in za dušo. Vse, kar je dobro za telo, je dobro tudi za dušo, saj je telo del naše duše. Telo je naša osnovna duša, naša prva posodica za sprejemanje užitka. Brez telesa ne gre.
Današnja raba besede šovavim je precej zabavna, prav pa je, da se vrnjemo k njenemu biblijskemu pomenu, saj opisuje človeka, ki je skrenil s kreatorjeve poti. Šovavim je zelo primeren čas za tešuvo. Neubogljiv, uporniški שׁוֹבָבִ ima isti besedni koren kot glagol vrniti se שׁוּב, iz katerega je beseda tešuva.
Pozimi sploh veliko jemo. Uvod v zimo pa je bil že jesenski mesec tišrej, poln praznikov, in pa hanuka, ki smo jo praznovali pred kratkim. Vmes in okoli teh praznikov pa veliko depresivne “praznine”, ki smo jo zapolnjevali z uživanjem hrane. Svoje pa je naredila še nepotrebna, podzavestna panika, da si moramo nakopičiti zimskih zalog. V našem nekabalističnem svetu pa je tu seveda še veseli december.
Post s hrano je lahko toliko bolj spiritualo primeren, če ga razumemo kot “zapuščanje območja udobja” – kar je seveda ena od učinkovitih oblik slovesa od ega. Vsakdo si mora seveda sam urediti urnik posta, vsakdo mora sam poskrbeti za svoje neudobje.
Šovavim – branje prvih šestih parašot Šemota – se zgodi v tevetu in ševatu, ki sta dva zelo problematična meseca, zato je pomembno, da si sami poskrbimo za neudobje, kjer ne bo nepotrebnega trpljenja. Post je seveda potrebno jemati tudi simbolično. Zavedajmo se, da imamo vedno na razpolago vse, kar potrebujemo za svoj spiritualni razvoj, naš materialni razvoj pa je iluzija, ki si jo ustvarjamo sami. Pomanjkanja čutimo le v materialnosti, na naši spiritualni poti jih ni.
Naš odnos do hrane razumimo kot odnos do svetlobe, ki jo dobivamo od kreatorja. Ali ravnamo odgovorno? Ali sprejemamo, zato da dajemo? Ali razumemo to vprašanje na primeru telesnih potreb po hrani?
SEKS
Tradicionalno so se kabalisti v tem času potrudili korigirati tudi svoje seksualne odnose. Čeprav v kabali stalno poudarjamo, kako pomemben je namen in ne zunanja manifestacija naših početji, pa je vendarle potrebno začeti s korekcijo naših dejanj, šele potem bomo lahko prepoznali, kako so za našimi (navidez) korektnimi početji ostali sebični nameni.
Zakaj je seksulanost tako pomembna v kabali? No, najprej je potrebno razčistiti, ali je res tako pomembna oz. ali je seksulanost enako pomembna danes, kot je bila pred tri tisoč leti. Pa smo že pri naslednjem vprašanju: ali je seksualnost enaka danes, kot je bila pred tisoči let? Odraslemu človeku ne bo težko odgovoriti na ta vprašanja, saj se danes že seksualno življenje te generacije močno razlikuje od prejšnje.
Če naj kar preskočim ta razmišljanja in na kratko povem: danes seksualnost zagotovo nima le repoduktivnega namena, verjetno pa je tudi v zgodovini seksualnost mnogim služila kot vir užitka mimo potrebe (želje) po zagotavljanju naraščaja. Zbliževanje teles v erotični akt je poleg kreacijske funkcije tudi priložnost za spoznavanje, za intimnost. Kaj lahko spoznamo? Dajanje in sprejemanje, kreatorja in kreaturo v sebi in sočloveku.
Seksualni odnos je zelo kompleksno srečanje, kjer lahko zelo hitro pademo na izpitu, če na prvo mesto postavljamo svoj lastni interes. Hkrati pa je seks odlična priložnost, kjer se lahko naučimo, kako zadovoljiti drugega in pri tem uživati.
“Greh”, če sploh kaj lahko poimenujemo kot greh, je samozadovoljevanje. Namreč; energije, ki so namenjene za zbliževanje in dajanje užitka drugemu, potrošimo neprimerno. Iz tega ne bo težko izluščiti, katera seksualna občevanja so primerna, katera pa ne.
Korekcija na seksualnem področju, ki jo lahko naredimo v dnevih šovavim, je ključna pri našem spiritualem napredovanju.
V teh šestih tednih šovavim bomo spiritualno uspešni, če bomo znali združiti lahkoten in resen pomen "neubogljivih dečkov/sinov".
Otrokom skorajda ne moreš onemogočiti, da ne bi pokukali, kamor ne bi smeli. Odrasel, še posebej spiritualno odrasel pa je tisti, ki ve, kaj je primerno in kaj ne.
ŠOVAVIM TAT שובבים תת
V prestopnih letih, ko imamo 13 mesecev, se 6-tedenski šovavim razširi na 8-tedenskega; dodata se še parašot: Teruma in Tecave.