This part of the website is
Under Construction
In the meantime, you can browse the rest of the site or check out our other channels!
TORAPETEROKNIŽJE
Beseda "tora" pomeni inštrukcija. S Toro se začne Stara zaveza Svetega pisma, Biblije. Prevod v slovenščino je Postava. Tora se imenuje tudi Pet Mojzesovih knjig ali Peteroknižje oz. Penatateuh. Tora je drevo življenja.
EMPEZARKabala je odkrila arketipe, vzorce, po katerih se odvija spiritualna preobrazba, s katero končni užitek preobrazimo v neskončnega, zato se Tora imenuje tudi drevo življenja.
Prva od petih knjig Tore, Berešit, je v celoti namenjena arketipom. Preostale štiri, ki govorijo o izhodu iz Egipta, potovanju skozi puščavo in prihodu v obljubljeno deželo, pa natančno opisujejo proces spiritualne preobrazbe, ki seveda poteka po prej določenih arketipih. Prepoznanje pogubnosti egoizma, razvijanje altruizma in zaključna stopnja altruizma, ko človek zopet začne sprejemati, sedaj ker tudi drugi (kreator) tako hoče, je vsebina Tore, ki nas inštruira in vodi na poti spiritualne preobrazbe.
Tora je svetloba, ta pa se do nas obnaša skozi zakritje in odkritje. Kot sem povedal že prej, je spiritualna preobrazba vedno v odnosu do kolektiva, v katerem živimo; v odnosu do časa in prostora. Zato kabalističnih interpretacij Tore ne moremo razumeti, če zanemarimo materialni kontekst, v katerem so nastale. Tudi pri sodobnih interpretacijah najdemo širok spekter razlag. Upoštevati pa je potrebno tudi spiritualni nivo, na katerem se nahaja njen interpret.
Kaj je torej kabalistična interpretacija Tore? Moraš priti v svet azilut, kjer spoznaš arketipe, če naj se imenuješ kabalist. Seveda te arketipe lahko študiraš že prej; in če Toro interpretiraš skladno z ugotovitvami, ki ti jih je posredoval učitelj, potem je seveda dopustno, da tako interpretacijo imenuješ kabalistična.
Na nek način je vsak interpret, ki se mu porodi želja po novem načinu interpreteranja Tore, na dobri poti, da postane kabalist.
Naslov tega članka je Interpretacija Tore, kar pa nas lahko zavede, saj ni nujno takoj interpretirati, kar preberemo. Bolj pomemben je sam študij, tudi če ne dosežemo stanja, znanja, s katerim si upamo postaviti določeno razlago. Ključ za spiritualno preobrazbo je postavljanje zaupanja nad vedenje, vere nad razum.
ŠTIRJE NIVOJI INTERPRETACIJE
Kljub temu, da je interpretacija Tore pravica vsakogar, pa je smiselno, predvsem pa praktično, upoštevati, kako so jo skozi stoletja interpreterali učenjaki, kabalisti.
Pardes פרדס je akronim, ki sicer pomeni “vrt, sadovnjak”. Beseda je sestavljena iz štirih črk, ki so začetnice štirih besed, s katerimi opišemo različne načine interpretiranja Tore. Nas seveda najbolj zanima skrivnostna ali kabalistična interpretacija. Dejstvo je, da se vse interpretacije med seboj prepletajo. Na vsakem nivoju se lahko poglabljamo v besedilo. Ko spoznamo »skrivnosti« lahko lažje interpretiramo tudi na drugih nivojih. Ne gre toliko za odsev našega spiritualnega nivoja, ampak bolj za način, kako se srečujejo z besedilom.
70 OBRAZOV TORE
שִׁבְעִים פָּנִים לְתוֹרָה
Izraz pove, da je veliko različnih interpretacij Tore. Zakaj 70? Obrazov je toliko, kolikor jih vidi oko. Oko je črka ain עִ, ki pa ima gematrijo 70. Nekaj zgodovinskih imen, ki se pogosto citirajo ob interpretacijah Tore:
RAŠI, 1040-1105, Francija
Raši velja za očeta komentatorjev. Ni komentiral le Tore, ampak celotni Tanak (Hebrejsko Biblijo) ter tudi Talmud (Pozanimaj se, kaj je Talmud!).
Njegov nivo je pešat. Zelo dobro pojasni besedilo, da ga lahko popolnoma razumemo na preprostem, dobesednem nivoju.
MAIMONIDES – RAMBAM, 1135–1204, Kordoba, Španija
Filozof, astronom, zdravnik.
Znanstven, logičen pristop k Tori in k judovski veri nasploh.
Zelo vplivna avtoriteta med judovskimi učenjaki.
NAHMANIDES – RAMBAN, 1194–1270, Girona, Španija
Zdravnik, filozof, teolog.
Seznanjen tudi s kabalo, ki je delovala v Gironi.
Čustven pristop do Tore.
TORAH LISHMA
תורה לשמה
To dobesedno pomeni: »Tora za njeno ime«. Če povemo drugače: študij Tore »zaradi Tore same«! Torej ne gre za egoistični študij, ampak za altruistični. Kako je lahko študij Tore egoistični? Vsa modrost, znanje in napotki, ki jih daje Tora, nam najprej služijo izključno za našo korist in so egoistični. To je normalna pot. Pomembno pa je, da se s tem ne zadovoljimo in da vemo, da je resnični in unikatni potencial Tore, da nas preobrazi v altruiste.
Tora seveda najprej omogoča osebnostni razvoj, potem pa še spiritualno preobrazbo. Lišma študij Tore pomeni postaviti vero nad razum, saj Tore ne študiramo zaradi svojih koristi. To je seveda težko razumeti nekomu, ki ni izkusil nesebičnega stanja. Takega stanja ne izbereš, ampak pride "od zgoraj"!
ZOHAR
Ena od bolj poznanih kabalističnih interpretacij Tore je obsežno besedilo Zohar, ki mu mnogi dajejo neustrezno vlogo v naboru kabalistične literature, kjer je nedvomno vodilna in edina popolna Tora.
Zohar je napisan v aramejščini in citira Toro v hebrejščini. Ravno tako je razdeljen na parašot, 54 odlomkov, ob katerih sicer poteka letni bralni cikel Tore.
EKVIDISTANČNA ČRKOVNA FREKVENCA
Ena od zanimivosti, ki so jo odkrili v zadnjih desetletjih, so kode v Tori. Če besedilo stisnemo skupaj brez presledkov, potem lahko odkrijemo nekaj zanimivosti. V besedilu lahko »najdemo besede«, ki imajo razdaljo med posameznimi črkami zapolnjeno z enakim številom črk, ki ne spadajo v besedo. Primer: v Genezis – Berešit najdemo črko T - ת, štejemo 49 črk dalje (72) in pridemo do O - ו, pa spet štejemo 49 in pridemo do R - ר, pa spet 49 in dobimo A - ה. TORAH = תורה. Isto odkrijemo v drugi Mojzesovi knjigi Eksodus.
V tretji ne najdemo tega sistema. V četrti knjigi pa je ravno obratno, Tora napisana obratno: HAROT = הרות, ravno tako z ekvidistančno frekvenco 49. Enako dobimo tudi v peti Mojzesovi knjigi.
Kaj pa odkrijemo v Levitiku, tretji Mojzesovi knjigi? Kreatorjevo ime, tetragramaton IHVH - יהוה z razmikom med črkami 7.
TORA – TORAH :IHVH: HAROT – HAROT
Sporočilo je tukaj jasno: 1.,2.,4. in 5. Mojzesova knjiga usmerjajo na 3. Ali povedano drugače: v štirih knjigah dobimo navodilo, inštrukcijo (to pomeni Tora), kako brati Levitika, kjer lahko dosežemo kreatorja.
Povsem razumno je razmišljati, da je avtor Tore razporedil besede tako, da je lahko to »skrivnost« zakodiral v besedilo.
Po podobnem principu ekvidistančne frekvence so našli besede, ki opisujejo določene zgodovinske dogodke, ki so se zgodili kasneje, tudi datumi so točni. Ena takšnih kod je bila: KENNEDY MRTEV DALLAS. Tukaj seveda lahko špekuliramo o »Torinem preroštvu«. Kabalist, ki bo dosegel stanje enosti, bo lahko razumel take »slučaje«, hkrati pa bo znal biti do takih sporočil tudi precej kritičen.
SRCE
Zadnja črka ל in prva črka ב v Tori tvorita besedo /lev/ לב, kar pomeni srce. Srce, ki se uči (lamed, ל), kako narediti v samem sebi prostor (hiša, ב) za kreatorja.
OHR MAKIF
Zelo dobro moramo vedeti, kaj pomeni obkrožujoča svetloba. Res je, da gre za kreatorjevo vseprisotnost, ki na nas vpliva in nas korigira. Vendar! Ko govorimo o svetlobi, je potrebno razlikovati od fizične svetlobe. V suki je streha narejena tako, da suko le deloma pokrije – na tak način simbolizira človekovo izpostavljenost kreatorju. V praktičnem smislu pa stik s spiritualno svetlobo doživimo v suki, ker je ta preprosta, ker smo tam »razoroženi« svojega ega in ker tam sprejemamo obiskovalce. Bistvo je, da »svetlobo« sprejmemo preko obiskovalcev in ne skozi napol odprto streho.
Spiritualna svetloba je naš odnos s kreatorjem, to pa je vedno skozi naš odnos do sočloveka.
Tudi kadar kreator učinkuje na nas zunaj družabnega okolja, je to vedno v povezavi z našim namenom korekcije medčloveških odnosov. Tora je priročnik, inštrukcija – ki temelji na doseganju spiritualne preobrazbe iz egoizma v altruizem. Tudi če Toro beremo na dobesednem nivoju, lahko prepoznamo prednjačenje zakonov, ki narekujejo naš odnos do sočloveka. Seveda so tu tudi zakoni, za katere se zdi, da so neposredno povezani s kreatorjem – denimo gradnja tabernaklja. Ker v kabali vemo, da so tehnična navodila za tabernakelj metafore za gradnjo tabernaklja v našem srcu (preobrazba), potem to zlahka povežemo z našim odnosom do sočloveka in družbe nasploh.
Ker kabala govori, da obstaja le dvoje: kolektivna kreatura (človeštvo) in kreator (stanje človeštva v prihodnosti), je nemogoče, da bi posameznik dosegel spiritualne svetove in dokončal svojo korekcijo (gmar tikun) brez upoštevanja svoje vloge v kolektivu.
Kreator je resda povsod, v vsaki človekovi stvaritvi ga najdemo, v vsakem literarnem delu, ne samo v Tori. Tora pa je po volumnu obdajajoče svetlobe posebna, ker omogoča, da ta svetloba sije na vsak nivo, na katerem se nahaja bralec (učenec kabale). Bistvo Tore je ravno v tem, da je napisana iz najvišjega spiritualnega spoznanja – azilut in zakodirana ter »spuščena« do najnižjega spiritualnega sveta – asija.
Zakaj kodiranje, skrivanje sporočil? Gotovo je pomembno, da učenec kabale dobi določena znanje ob pravem času, ne prehitro in ne nezasluženo. Drugi vzrok za zakrivanje pa je ustvarjanje spiritualne nivojskosti. Preobrazba poteka postopoma – na učenca lahko deluje le kreator oz. kreator s svojo obujajočo svetlobo. Spomnimo se, da je kreator vedno tisti nivo, ki je nad našim trenutnim nivojem. Kaj to pomeni v praksi? Če bi »manjkalo gradivo v Tori« za naš naslednji nivo in bi imeli gradivo le za nivo, ki je dve ali več stopenj višje od našega nivoja, ta na nas ne bi mogel delovati. Zakon »ekvivalence forme« je temelj, po katerem se odvija preobrazba. Lahko bi bili tudi slikoviti: »Lahko obuješ čevlje, ki imajo isto številko ali pa eno več ali eno manj, ne moreš pa si pomagati s čevlji, ki bistveno odstopajo od tvoje številke!«
POMEMBNO: Izpostavljenost obdajajoči svetlobi se doseže z učenjem v skupini, ki ima razvit kavana (interes) po spiritualnosti.
Vsakdo napreduje glede na svoj tikun (korekcijo), ki jo mora opraviti. To tudi pomeni, da ne bodo vsi »nosili čevljev iste številke« - zato lahko pride do razhajanj. V skupini bi lahko prišlo do prevelikih razlik, kar bi predstavljalo nekompatibilnost. Tora pa omogoča in je najboljši garant, da skupina ostane skupaj. Tora deluje kot transformator v elektriki. Vsakdo se lahko priklopi nanjo in preko nje iz skupine črpa in v skupino daje glede na svoj trenutni spiritualni nivo.
Tako! Sedaj smo pojasnili, kakšen pomen ima Tora pri naši korekciji. Pri učenju iz Tore je pomembno: konstantnost, govori malo-delaj veliko in radosten pristop.
Še najtežje, čeprav se morda zdi najlažje, je izgraditi posodico – željo, motivacijo po učenju Tore, ta pa predstavlja veselje, radost. Ena od nalog tega predavanja je tudi, da opozorimo na to in vsakega spodbudimo, da sam poskrbi, da se mu poveča apetit po Tori. To bo lahko dosegel, če bo vsaj v prvem letu študija Tore k tematiki pristopil s čim več zornih kotov, ne samo s strogo kabalističnega. Nekateri ste se že odločili za študij hebrejščine, drugi se boste lahko v prihodnje. Črpanje kabalistične modrosti iz Tore ni možno brez poznavanja osnov hebrejščine. Zaključka spiritualne preobrazbe pa ni dosegel še nihče brez znanja tega jezika.